Acer Predator - the Vampire, finále

Written by prosek on 04 July 2012. Posted in Herní scéna

Jak jsem psal v minulém článku, předpovídal jsem problémy a ty se skutečně vyskytly. Už při zadání parametrů nových komponent jsem narazil na problém číslo 1 - maximální cena 20 tisíc s DPH. Problém, za tuto cenu jsem se musel rozloučit se systémem vystavěným kolem procesoru Intel Sandy Bridge.

Problém číslo 2 - case je neuvěřitelně odfláknutý - brutal low endovka, nejlevnější plechárna, co si dovete představit, pouze obložená kchůl plasty. Nutno podotknout, že poměrně kvalitními. Skříň je úzká, bez prostoru pro cable management pod pravou bočnicí. Humus.

Problém číslo 3 - zastaralá deska a atypicky provedenými piny pro připojení čelního panelu - všechny dráty od diod a spínače POWER jsou svedeny do společného konektoru, kde pozice pinů ani náhodou neodpovídají rozmístění front panel pinů na současných základních deskách - docela vopruz.

Problém číslo 4 - majitel chtěl instantního vodníka.

Problém číslo 5 - jak do toho kejzu dostat vzduch.

Komp vypadá skvěle pouze do té doby, než sundáte levou bočnici. Pod ní byla hororová hromada drátů maskovaná jakýmsi designovým skvostem z kouřového plexi. Nedalo se nic
dělat, odpojoval jsem, ba dokonce i trhal, to už vzteky, bo dostat do té plechové pasti pazoury byl nadlidský úkon. Bohužel se nakonec vyplnila i moje oblíbená hláška o rukách od krve - no jasněééé, šmiknul jsem se tam dokonale, skříň plná krve, zajel jsem si plechem do prstu docela důkladně. Ano, komp dostál svému jménu, a Acer by měl ke svým produktům dodávat životní pojistku.

Takže - nová střeva jsem postavil kolem 4 jádrového procesoru AMD FX - levnější procák, levnější deska. Původně zamýšlenou kartu nVidia GTX 560 Ti majitel nakonec při nákupu nahradil 570-tkou, a chlazení procesoru zůstalo stejné - zase instantní vodník, ale nový od Corsairů. Myslím, že jsem to měl majiteli rozmluvit - ten vodník se mi nikdy nelíbil. Vypadá to sice úžasně, ale reál je někde jinde. Sice je na procesoru méně matroše - pouze blok a pumpa ve společném pouzdře, ale radiátor a dodávané větráky jsou děs běs. Radiátor je malý, tudíž je nutno přes něj honit vzduch za nepříjemných otáček, které navíc doprovází mohutný sound, protože ty fany od Corsairu jsou zgarb. Zážitek je i montáž celého zařízení. Malá skříň, malý prostor, a teď babo raď, v jakém pořadí to smontovat? Nejprve na základní desku mimo case montovat blok a pumpu, a pak se to celé snažit nějak narvat do skříně, zatímco vám všude překáží výměník na tvrdošíjně nespolupracujích hadičkách, které pochopitelně nejdou demontovat. Nebo si v klidu naistalovat základní desku do skříně, a pak se na ni snažit naprat blok....zatímco vám všude překáží výměník na tvrdošíjně nespolupracujích hadičkách, které pochopitelně nejdou demontovat. Jeden by se z toho posral do vejšky. Montážní sadu pro procesory AMD či Intel taky vymyslel nějakej jouda. Závity na fixačních šroubech jsou nějaké divné - nemají žádný bod, kde už se nedá utahovat, takže utahujete, utahujete...utahujete, furt nic, a najednou koukáte, že ty "ocelové" packy se začínají ohýbat, jako by byly z másla. Ten systém se mi zkrátka nelíbí - tváří se jako vodník, dělá to v továrním provedení větší randál než boxovaný vzduchový chladič.

Už jsem to zmínil - skříň nemá místo pro instalaci dalších větráků. Původní zapojení vodníka totiž vzduch nasávalo přes výměník do počítače. Jediný výstup vzduchu byl pak přes zdroj. Vrtalo mi hlavou, jak tento výtvor chladí, když uvnitř makaly v SLI dva přímotopy od nVidie. Nakonec jsem vydumal destrukční řešení - odstranil jsem přední hotswapovou klec na pevné disky, namontoval klec jinou a vzniklý prostor vyplnil větrákem Alpenfohn, který nasává vzduch dovnitř. Airflow jsem pojistil dodatečnou montáží dvou větráků Noctua na levou bočnici.

Největší průser ovšem nastal při snaze zapojit přední panel do základní desky. Nakonec jsem vybrakoval v práci ve skladu vyřazeného hardwaru dva kompy a vítězoslavně dotáhl domů dva kabelové svazky s normálními konektory. Stávající společný konektor jsem odpojil a zapojil jednoduché konektory...voalá, PC startuje a běhá jak hodinky.

Z celého kompu od Aceru mám rozporuplný pocit - navrch huj, uvnitř fuj. Předražená plastová hejblátka. Sice to mělo na svoji dobu kvalitní desku, procák i grafárny, ale ten zbytek se nedá komentovat. Strkat do toho kompu ruce znamená mít po ruce připravenou lékárničku nebo rovnou dvě krevní konzervy.

 

Share