Topinkovač vs. Peter aneb kdo chladí, hraje!

Written by prosek on 09 September 2012. Posted in Herní scéna

Zajisté to znáte. Vaše grafická karta při hraní čehokoliv na max topí jak přímotop a její větrák kvílí jak fanda BF3, když se dočte, že na MW3 vychází další DLC. Moje nVidia GTX 580 není výjimkou. Při nahrávání fragů pro movie jsem ji nastavil na brutal max výkon (dle přání mého moviemakera), a když se mi začal za zadní stranou kompu dělat černej flek na zdi, pojal jsem jisté podezření. A taky že jo, karta hučela jak piliňáky a teplota GPU se vyšplhala na 90 stupňů. Na tom už uvaříte kafe!

No, nastal čas vybalit z krabice nový chladič. Dělají ho Němci ve firmě Alpenföhn a jmenuje se Peter. Pasiv jak kráva, milion heatpipes a hliníkových žeber. Větráky se nemontují přímo na pasiv, ale na extra konzoli, která se montuje do bracket pozic. Dokonce si můžete vybrat, zda tam naperete větráky 92 mm, 120 či 140 mm. Celá ta hromada hliníku má dvě nevýhody - zabere 5 slotů a pasiv váží asi 600 gramů, což je pro PCB karty docela záhul. Na druhé straně je zajímavá možnost osadit držák větráků několika kombinacemi umístění fanů.  Můžete tam naprat klidně 4 kusy 120 milimetrových větráků - dva vodorovně, dva svisle. Alpencool! Ale pozor, má to háček! Musíte vyndat z kompu kartu a trochu ji vykuchat. V mém případě jde o referenční kartu Zotac GTX 580 se 3 giga RAM, cena v době pořízení  12 tisíc. Žádná sranda, junior se tvářil skepticky a manželka mrmlala cosi o blázinci. Ale nenechal jsem se zvyklat a vybalil jsem skalpel - teda šroubovák.

Referenční karty mají jednu velkou nevýhodu - jsou konstruovány z hlediska co nejmenších výrobních nákladů. Návrh PCB zůstává v podstatě stejný, ale problém je u návrhu krytů, pasivů a větráků. Pasivy jsou takové nějak odfláknuté a malé, a větráky nic moc. Velmi oblíbené jsou u referenčních karet tzv. radiální ventilátory - mají na rozdíl od axiálních větráků výhodu většího statického tlaku, ale při vyšších otáčkách je to opruz. Pasivy jsou navíc konstruovány s ohledem na rozměry krytu karty, takže spousta tenkých žeber s minimálními rozestupy, žádný pořádný heatsink, v podstatě placka, co se mázne na GPU a hotovo. Když si chcete pořádně zapařit na full, z grafické karty se stává topinkovač, kvílející monstum, co každou chvíli hrozí vytečením ze skříně.

Takže - zapálil jsem si cígo, otevřel manuál k Péťovi a začal studovat. Nebudu lhát, je to šíleně složité. Hromada šroubů, matic, podložek, retenčních držáků a dalších sračiček. A pak nastal ten okamžik, kdy jsem nasadil šroubovák a vyšrouboval první pidišroubek z krytu karty...a další...další...další...zkrátka hromadu. A další, ještě větší hromadu, jsem vykuchal z karty, abych z ní dostal dolů kovovou desku, která drží větrák a zároveň slouží jako rozvaděč tepla pro paměti a napájecí obvody. Ta karta je prošpikovaná šroubky! Hnusně malými šroubky! Naštěstí mi žádný neupadl na zem. No humus na entou! Ale větší humus jsem zažil po demontáži pasivu. Naprostý low-end, termální pasta rozjebaná kolem GPU, nedokonale nanesená, chladič je v podstatě krabice, která nemá heatsink a pouze je jen tak připlácnutá přímo na GPU. Absolutní prasárna. Pasiv jsem s gustem vyhodil, demontoval krycí desku a větrák, vyčistil GPU a nanesl jsem svoji oblíbenou termální pastu od Xigmatek. Po chvíli tápání jsem vybral správný retenční modul, a pak už šla instalace nového pasivu v pohodě.

Celkově je nový pasiv nesrovnatelně účinnější než referenční od nVidie. Zatímco mi při hraní karta ukazovala až 80 stupňů, nyní poklesla teplota o 30-40 stupňů. Sice mám ve skříni na základní desce trochu těsno, ale jelikož nepočítám s instalací dalších zařízení do PCI slotů, tak mi to až tolik nevadí. Jediné co může být na překážku je to, že pasiv brání přístupu pro SATA konektory. Vzduch má jednu velkou výhodu - cenu. Ale vodník mne stále fascinuje. Původně jsem chtěl tu grafárnu vyšňořit vodním full coverem, ale s příchodem nových GPU jsem začal mlsně pokukovat po nové kartě. Tak až si ji pořídím, celý komp předělám na "minerálku"! A zase uvidím na světýlka na mé základní desce!

Vyhodnocení:

Plusy - chladicí výkon, kvalitní zpracování, větráky na vlastní montážní liště nezatěžují PCB karty

Mínusy - ta šílenost zabírá 5 slotů, přístup ke konektorům na základní desce, váha pasivu...a ta příšerná cena!!!!

Velmi zkrácený postup demontáže a montáže je v galerii. Popisovat celý proces se mi nechce, k dispozici je dokonce movie na Youtube, a kdo by si chtěl vyzkoušet adrenalinové kuchání grafárny a není si jistý v kramflecích, může se mi ozvat, rád mu pomohu.

Share