Engine pro seniory a grafické dudlíky pro juniory

Written by prosek on 13 October 2012. Posted in Herní scéna

Hráči roní hořké slzy vzteku, protože Black Ops TWO furt běží na středověkém enginu. Kurva jak je to možný, dyk je to vosum let starý, vývojáři jsou dementi ty vole...vřískají, a dávají k dobru "vymakaný" Frostbite a BF3. A do tohoto mentálního marastu si nakráčí nějakej Treyarch týpek s prohlášením, že ta hra má jako docela dost fps a stále vypadá awesome.  No a to neměl dělat. Na oblíbeném veselém webu vznikla názorová battle, nad kterou pouze kroutím hlavou.

Proboha, vždyť je to šumák, kdo si koupí jaký produkt. Někdo někdy dávno udělal produkt, ten se prodává, stále se prodává, a dobře se prodává. Tak proč by měl vyhazovat prachy na vývoj nového engine? Půlka z těch pitomců, co neustále vříská, že Activison prodává špatnou hru s příšernou "grafikou", má doma určitě nějaký kchár v turbo dýmu. Ten motor vznikl před mnoha a mnoha lety, a zajisté nikoho z nich nenapadne psát do Bundesu rozhořčené dopisy, že chtějí nějaký lepší agregát. No, i kdyby napsali, Bošové na ně hodí z vysoka ignoraci, protože prodávají, tak proč hned a rychle vyvíjet auto na vodíkový pohon, co bude žrát dva litry hádvěó na sto a bude stát méně než Fóbie HovnoToPojede?

Herní engine je velmi sofistikovaný a komplexní produkt. Pochybuji, že některý z oněch mrmlalů vůbec někdy zkusil sehnat informace o tom, co to vlastně ten herní engine je, jak vzniká a kolik stojí jeho návrh a výroba.

Takže, co je hlavním průserem posledních her od Activision? Podle herních expertů na slovo vzatých těchto pět hlavních nedostatků:

  1. - starý engine
  2. - hratelnost
  3. - grafika
  4. - recyklace
  5. - tahají z lidí prachy

Starý engine

Jeho stáří je relativní. Dělat nový engine, zatímco se na něm postavené hry prodávají jakou housky na krámě, by bylo vyhazování peněz oknem. Licence (základní) na hotový engine stojí majlant, kompletní engine se všemi editory megamajlant, a jeho vývoj ještě víc.

Hratelnost

Ročně se baví proklamovanou NEhratelností miliony hráčů. Tak kde je problém? Ne každý hráč považuje za vrchol "hratelnosti" BF3. Ne každý chce exhibovat svůj skill v tanku nebo v kokpitu "stíhačky" s RPG zapíchnutým do zadku. Někomu stačí brokovnice a sprintovací perk, aby se pobavil, případně vytočil do ruda nějakého dýchavičného jantara s kulometem. Velké mapy, mraky vozidel, roje létajících strojků, to je alternativa pro ty, kteří preferují taktiku, týmovou kooperaci a střelbu snipou na 800 metrů tzv. airsoftovým obloučkem. Každý si vybere, jak jednoduché.

Grafika

Někdo ujíždí na hájtek demáčích se sexy ropuchou, někdo si chce zarushovat a trochu svižněji zastřílet. K čemuž ovšem onu žábu vážně nepotřebuje. Kromě toho, k čemu vymazlená grafika, když většina hráčů zřejmě nikdy nebude mít doma extra "nabušený" komp, který by vůbec ty grafické enviromentální orgie a tuny rozbitého skla vydýchal, aniž by  mu vzrušením vystříkaly ze skříně cínové spoje. V multiplayeru stejně všechny grafické nesmysly vypínám - chci fps, chci dobrý ping, chci dobře vidět, chci ubližovat, ponižovat, nasrávat a sbírat body, abych měl zlatou brokovnici.

Recyklace

Jak je vidět, i recyklovaný příběh a schéma dobře prodává. Proč to měnit? Jak známo, jeden ze základních rozdílů mezi BF a MW je rozdílná kvalita multiplayeru a singlu. Někdo chce příběh, druhý chce realisticky zničitelňovat předměty v mulťáku. Někomu stačí body, někdo k tomu potřebuje výbuchy a ohnivé koule v té nejlepší filmové kvalitě.

Tahají z lidí prachy

Jděte si stěžovat třeba na lampárnu na hlavní nádraží. Nebo to nekupujte, nikdo vás nenutí. Nakonec, až si půjdu koupit BO2, nebudu od vás chtít ani korunu, takže vám to může být úplně u prdele.

Zaspekuluji si trochu...ti omezenci z Treyarchu i Activision pečlivě sledují všechny ty flame na fórech. A pak sem tam pustí podobnou hlášku - jak je jejich produkt kchůl a in. Hateři, co čekají půl hodiny, než jim na Originu naběhne béeftrojka, se můžou posrat do vejšky, codkaři jsou o to více zvědaví, co jim zase Activision připravil za recyklát, virálka jede o sto péro, marketéři Activisionu si mnou ruce, a při uvedení na trhu se zase zblázní prodeje....a celý cyklus začne znova od začátku.

Mimochodem, BO2 si taky koupím. Je to moje rozhodnutí, moje prachy, a klidně se třeba kousněte do prdele. Jo, a ptáte se, kde je ona diskuse, plná odborníků na herní enžíny? No to byste asi neuhádli...

P.S.
Jak jsem tohle psal, dostal jsem chuť si zahrát BF3. Pustím komp, a pak jsem čekal jak vocas téměř půl hodiny, až se mi stáhne 16.229 MB nějakých zkurvených oprav. A pak dalších 2.379 MB. A když martýrium stahování a instalace patchů skončilo, spustil jsem hru...a ejhle, zase to chtělo aktualizovat game plugin.Sorry milé EA, ale jsem kompletně zničitelněn, aniž bych vůbec páchl na mapu.

Jo, když jsem se konečně dočkal a vlezl si na server Re-Play(e)...byl prázdnej. Včera byl skvělý den. Tak jsem šel a dokonale vymydlil pár CoD4 serverů s příšernou grafikou.

Share