Pařanský mechan od Logitech

Written by prosek on 11 February 2013. Posted in Herní scéna

O klávesnicích se záhadným přívlastkem mechanický už psal ve svém obsáhlém článku Over. Zabýval se více technickou specifikací mechanických spínačů, a tak nyní přidáme postřehy z praktického nasazení tohoto hardware. Díky ochotě pana Sobičky a pana Vůjtka ze společnosti Dataconsult se nám do rukou dostala na pár dní novinka od firmy Logitech - mechanická klávesnice G710+. A protože se jedná o zápůjčku, nemohl jsem na ten parádní kousek hned vrhnout se šroubovákem v prackách. Škoda, už zpracování klávesnice slibovalo na první pohled, že interiér by mohl být stejně bonitní jako exteriér.

Budiž, máme tady krabici, pojďme na to.

Balení

Krabice - ta mne zaujala ihned, co jsem zásilku vybalil. Střízlivý, nevtíravý design, žádné nesmysly v podobně celuloidových oken, barevných draků a prsatých anime holčiček s atomovými meči v ručkách. Jednoduché, ekonomické provedení, nic víc, nic míň. Všechny informace jsou na obalu přítomné - co kupujete a jak se to jmenuje. Další přeplácaná infa nepotřebujete, už jenom proto, že nápis Logitech sám o sobě slibuje kvalitní výrobek.

Obsah balení

Také zde nezažijete žádné fans orgie. Není přítomna ani mikina s kapucí, ani utěrka na hráčské rentgenové brýle grunarky, chybí samolepky i jedovatě zelení plyšáci. Krabice obsahuje pouze to hlavní - klávesnici, podložku pod ruce a návod. Původně jsem si myslel, že tam bude disk s drivery a nějakým tool softwarem, a klíč na demontáž kláves. Ale ne, nejsou potřeba. Windows 7 bez problémů připojení klávesnice detekují a instalují vlastní ovladače. User tool si pak stáhnete ze stránek Logitech. A klávesy vlastně demontovat nemusíte, protože tam žádné náhradní či jinak vybarvičkované nejsou. A také není důvod, aby tam byly.

První dojem

Koukal jsem na ten zázrak a spekuloval, že mi  to něco připomíná. Konkrétně se mi nějak nezdálo barevné schéma, ve kterém je klávesnice designována. A pak to docvaklo Amaharovi ...jasně, Black Ops II! Netuším, zda to byl záměr Logitechu, ale klávesnice G710+ skutečně tak trochu vypadá, jako by do té hry pasovala. Na obrázku vidíte, že blok makro kláves je asymetricky zasazený do oranžového rámečku, další oranžovou najdete už jen na konektorech a masivním bloku umělé hmoty, jehož účelem není asi nic jiného, než chránit a fixovat rozbočku hlavního kabelu do dvou větví s konektory USB. Podle našeho názoru je zbytečně dimenzován a někomu se nemusí líbit. Osobně bych si tu oranžovou klidně odpustil a nahradil ji nějakou méně odvázanou barvou. Samozřejmě, a také bohužel, ani u této klávesnice nesmí chybět "oblíbený" lesklý povrch, též známý pod pojmem "klavírový" lak. To je také jediný nedostatek, který bych návrhu povrchu klávesnice chtěl vytknout. Prach se na něj sápe jako klíště a působí lacině. Materiály na ostatních částech pouzdra klávesnice jsou už v pořádku. Co chci pochválit obzvláště, je pocit, jaký mám z povrchu kláves. Logitech nedělal žádné štráfy a vyhnul se experimentům s různými "pogumovanými" a jiným fičurami. Také zůstal u nejvyššího profilu čepičky a nezvolil ani poloviční, ani notebookovou výšku - a to je jenom dobře. Vzpomínám si, jak jsem se vztekal při čištění bývalé latexové Lysosy od Razerů. V tomto ohledu mi Logitech udělal velkou radost.
Pozn. Overa: ačkoliv moje Filco samozřejmě drží pohromadě tvrdší (a hezčí matné) plasty, které vzbuzují větší důvěru, materiál na této klávesnici je v porovnání s mnohými konkurenčními produkty důstojný a měl by něco vydržet. Povrch čepiček je něčím  potažený nebo nastříkaný, ale nevypadá, že by se dal lehce seškrábat. Klávesnice působí docela bytelně a těžká (1456,5 gramu) je dostatečně na to, aby nejezdila po stole, takže tady musím připsat Logitechu jednodznačné plus.

Svítí, nesvítí?

Jo, svítí! Jasně, že musí svítit, za takovou cenu to musí nejenom svítit, ale i vařit kafe! Ne, vážně, všechny čudly, s výjimkou potenciometru pro ovládání zvuku, jsou podsvícené diodami. Ovšem diody jsou umístěné pod horním okrajem kláves, takže spodní znaky na klávesách už nesvítí. Nevím, do jaké míry to může být pro někoho zásadní problém. U mne ne, berte to pouze jako poznámku. Osobně bych to mohl i přivítat, po mých zkušenostech s produkty konkurečních značek, kdy centrálně umístěné znaky dříve nebo později začaly odcházet. No ano, vlastně všechny podsvícené klávesnice, které jsem měl či mám, u exponovaných kláves rezignovaly na povrch a jednoduše ho nechaly odejít do pryč. U G710+ by způsob umístění znaků mohl tento jev eliminovat. Barva podsvícení je bílá. Podsvícení je rozděleno do dvou bloků, každý blok má samostatný, pětipolohový regulátor jasu. Naprosto vyhovující, žádný problém. Bílá jí sluší!

Klávesy

110 kousků. Krátký levý Shift, velký Enter. Krátký Shift mi nevyhovuje, preferuji klasický US layout, ale to je subjektivní. Pod klávesami se nacházejí originální hnědé switche MX HHERRY. Hnědá barva u těchto spínačů signalizuje jemný a na poměry mechanických klávesnic tichý chod, což se v praxi plně prokázalo. Mechanické switche skutečně fungují skvěle. Klávesy mají exaktní, přesný chod a bod sepnutí (aktuace) je znatelný. Když klávesu stisknete na okraji, klávesa bez reptání provede svoji práci. Luxusní věc.
Pozn. Overa: moje Filco má switche naprosto stejné, ale po dvou letech jejich nepřetržitého užívání jsem zaregistroval rozdíl v pocitu při stisku mezi oběma klávesnicem. Filcové jsou jaksi mělčí a tvrdší (nicméně se mi zdá, že odpor kladou menší), zatímco ty na G710+ jsou jakési hlubší a pocit z nich se víc přibližuje psacímu stroji. Nedá se říci, zda je to výhoda ani nevýhoda, ale každopádně něco ten pocit ze stisku mění. Možná to způsobují gumové kroužky, které jsou přichycené uvnitř čepičky klávesy a změkčují doraz stisku - ty mě ostatně poměrně překvapily, protože ve světě opravdu labužnických klávesnic jsem se s touto fičurou ještě nesetkal. Kroužky jdou samozřejmě lehce odstranit a zase nasadit, takže to představuje zajímavou možnost modifikace. Jejich efekt je téměř neznatelný, ale zkušený touchtypista ho opravdu zaregistruje. All in all, vzhledem k tomu, že si mé prsty po té době přivykly pocitu Filckových hnědousů, bylo pro ně psaní na této klávesnici osvěžující zážitek.  Ještě co se týče zvukového projevu a hlasitosti - oproti Filcu mají nižší, hlubší a měkčí zvuk (a snad i příjemnější pro ty, které musí datlování na mechanice ve stejné místnosti trpět) - Filco více cvaká a v menším rozsahu. Ačkoliv to lahodí mému sluchu více, tišší někdy u mechanik opravdu je lepší. Obzvláště pak, jestli si ji chcete umístit k mašině v obýváku a žena/přítelkyně chce nerušeně sledovat Růžovku. Ne, že by nenadávala, ale určitě by nadávala méně, než v případě mého Majestouche.

Fičury

Klasika - makro, média, regulátory jasu...a antistresový váleček. No tak ne, tím válečkem štelujete hlasitost zvuku. A velmi příjemně se s ním reguluje. Samozřejmě u klávesnice tohoto levelu nesmí chybět tlačítko na deaktivaci Win klávesy. USB konektor na zadní straně klávesnice, antighosting etc., to už tak nějak k herním klávesnicím patří automaticky.

Nastavení klávesnice

Software jsem stáhl ze stránek Logitech bez problémů. Zajímavost - tool si očuchá komp a najde instalované hry, které vám zobrazí. U každé hry si pak můžete nastavit makro klávesy. Ně které hry už dokonce mají makro klávesy přednastavené. Dokonalé, není co řešit.

Celkový dojem

Precizně provedený kus herní periferie. Logitech vždy dodával kvalitu, což mohu potvrdit, protože  máme doma bezdrátový set klávesnice a myši, který je v podstatě nesmrtelný. Dodnes funguje, dodnes všechny klávesy mají původní znaky, nic neupadlo, nic neprasklo ani se neulomilo. Před těmi cca 15 lety to nebyl zrovna levný nákup, ale vyplatil se. Klávesnice a myš prošla několika kancelářemi, účtárnou a velkým call centrem jako by se nechumelilo. Přežila i můj velmi brutální způsob údržby. Zkrátka Logitech umí, a za tímto tvrzením si stojím. Switche - G710+ je zřejmě první čistě herní mechan na českém trhu, který nemá černé switche. Over tvrdí, že černé přepínače doporučuje 10 z 10 profihráčů FPS, ale debatovali jsme o tom půl dne, a nějak jsme nedokázali odhalit byť jediný objektivní důvod pro takové PR tvrzení. Ale musím přiznat, že my nejsme PRO, ale pouze casual třída.  Pakliže bychom měli poskytnout naše subjektivní doporučení, pak nám se líbí brown. Design je plně "herní", zajisté osloví nemálo pařanů. Osobně bych sice uvítal usedlejší barevné ladění, ale klávesnice fokusuje na výrazně mladší  skupinu zákazníků, a zde si myslím, že barvičky jsou plně na místě. Cena je poměrně vysoká, ale sehnat na českém trhu Brown switche není levná záležitost a ještě k tomu podsvícené, s makro klávesami a multimediálními buttony - to nejde snad ani mezinárodně. Logitech tak zaplnil díru na trhu a představil zajímavou alternativu pro hráče všech žánrů her, protože jak je známo, hnědousci jsou zkrátka nejuniverzálnější (a vůbec všeobecně nejlepší - zcela subjektivní pozn. Overa).

Hodnocení Pro-Seka

Subjektivně mám pocit, že při hraní mám lepší a rychlejší reakce a elegantnější moving, samozřejmě k naprosté  nelibosti soupeřů. Ale, jak s oblibou říkám... Who cares! A když jsem se vrátil po pěti dnech s G710tkou zpět ke svému Sidewinderu, teprve pak jsem si uvědomil, jak velký rozdíl je psát a hrát na mechanice. Vzhledem k tomu, že píšu všemi deseti i poslepu, a jsem zvyklý z dob, kdy jsem se hrabal v relačních databázích, na americké rozvržení kláves, vždy požaduji klávesnici s dlouhým levým Shiftem. Proto bych velmi uvítal i možnost zakoupit G710+ v US layoutu.

Hodnocení Amahary

Mechanická klávesnice zvedne vtipnost vašich recenzí o dvacet procent a jejich slohovou vytříbenost dokonce o celých třicet procent. Vědecky ověřeno nezávislými německými instituty.

Hodnocení Overa

Sečteno, podtrženo, oprášeno, opatrně vypojeno z USB portu a vráceno do krabice, G710+ je prostě a jednoduše fajn. Kdo chce Browny s podsvícením ani jinou možnost nemá, to však neznamená, že to není kvalitní klaviatura - jen ta cena zkrátka je trochu přestřelená, ale na to jsme si už v této branži zvykli. Kdo chce mechaniku zkrátka nesmí mít hluboko do kapsy. Jak ale kolegové potvrdí, stojí to za to. Příkladem budiž Amahara, který po několika hodinách užívání mechaňousků stiskl svého gumouska stejné značky a začal zuřivě klít nad odporným pocitem, který poskytují. Jak jistě pochopíte, přesně přepsat jeho reakci do textové podoby není v zájmu morální kultivace a výchovy národa možné.

A hodnocení Clanka?

Kupte si gamepad.

Poznámka
Jak jste si zajisté povšimli, vůbec jsme nevěnovali pozornost detailnímu zkoumání bloku multimediálních kláves, makro kláves a ostatních klávesnicových vychytávek. To už jsou záležitosti, které každý zná a tak jsme s nimi neztráceli čas. Naším úkolem bylo zjistit, jak tak klávesnice "hraje". A věřte nám, tahle klávesnice je dobrej band! Ano, je to hodně peněz, ale zase na druhé straně, hodně muziky!

Share