Osuuummmm!

Written by prosek on 13 June 2013. Posted in Herní scéna

Aneb srovnávání nesrovnatelného...

Nějakej sneaked provokatér nacpal na cihly z RP evidentně smyšlený protivládní graf, kde ošklivý TITAN provokuje chudáka PS4. A spustil se nebývalý řev. Obvykle nějak neřeším staletý spor toustaři vs. písíčkáři, ale co jsem našel na RP, tak to jsem si musel vážně uložit, to se nedalo odmítnout. Proč si toustaři nezaloží web analogický s vyhlášeným webem feministek? Někdy před rokem, možná před rokem a něco, jsem přiznal, po studiu technologie dvou nejprodávanějších konzolí, že konzole mají jisté kouzlo a nezpochybnitelné místo na trhu herních mašin. A málem jsem přísahal, že nechám toustovačáky na pokoji. Ale to, co některé obzvláště vypečené exempláře předvedly na zdi Re-Play, si bezpochyby zaslouží zaznamenat.

Vybral jsem pouze ty nejkřupavější kousky, a z nich exeluje vyšinutý expert na osmijádrové procáky s nickem Wizable.


Petr Nohel: "Tak hlavně, když ta grafika bude stát stejně jako celá PS4. A i kdyby byla 10x výkonnější než PS4, tak si asi těžko zahrajete ty tituly, které na PC nikdy nevyjdou."

Argument jako prase. Zaprvé, Titan nestojí stejně, ale dokonce více než celá PS4. Je to logické, pokud Petr pochopí, že v TITANovi je procák, který se už dávno montuje do profesionálních grafických karet v ceně, ze které by dostal psotník. Zadruhé, na PS4 si nezahrajete hry, co vychází na PC.

Jakub Wizable: "Stejně se nemůže rovnat s nextgen, protože PC, které by bylo i v ceně 90.000, tak využije na hry jenom tak 50% systému, ostatní je na programy v pozadí, které nemůžeš vypnout."

Wizáblo startuje a já s obavami konstatuji, že tohle bude výjimečně tvrdej vořech. Jeho kompetence v oblasti operačních systémů pro PC hrozí explodovat a naflusat na nás něco podobného, co flusají kanóny ve WoT na nešťastné feministky.

Grimm Pajrou: "Já jsem hrdý vlastník Asusu G74sx s i7 a GTX 560m 3GB DDR5 RAM 16GB a nějaká konzole mě fakt netrápí, a to, že bych nerozjel nějakou hru na max, to se zatím nestalo. Spíš zde Martin Držálek je příznivcem konzolí, protože hold jsou levnější než herní PC nebo NTB-PC. Nic ve zlém, někdo má rád kávesnici a myš a někdo ne."


Pavel Korn Grimme: "Já nerozumět řeči tvého kmene. Ale zatim, co jsem vyčetl, tak mi přijdeš jako zbohatlej rozmazlenej fracek."

Korn zákeřně brnká na citlivou sociální strunu, Pajrou na něj pohrdavě sere.

Marek Danyi: "Počkejte, kdo se bude smát, až mu PC nerozjede GTA V nebo ARMU 3... potom si povíme."

Můžeme pokecat na téma, co si povíme, až konzole nerozjede Excel nebo nějakou brutal pecku od Adobe? Další shit argument.

David Pénzeš: "Jo, a kolikrát takovej výkon na PC fakt využijete? U 2 her?"


Jan Kotrba: "U nové generace? Upřímně doufám, že na naprosté většině a budeme si užívat dvojnásobná FPS oproti konzolistům."


David Pénzeš: "Jo, protože FPS tvoří celej zážitek ze hry, co?"

Penzéš asi neviděl průměrné herní PC, jinak by nebublal z mrákot.

Jakub Wizable: "Takže lidi, aby jste doopravdy překonali výkon next-gen, tak byste potřebovali nejenom Nvidia TITAN, ale i silnej procesor. A ten procesor, co mají next-gen, je na úrovni 8mi jádrového procesoru od AMD, kterej na PC stojí 27.000 + přičtěte RAM DDR5 8GB, která na PC ještě není a bude tak za 2 roky. Grafickou kartu může mít PC silnější, ale nezapomínejte, že u PS4 dává grafice větší výkon CPU."

Jan Mišák: "Pochopil jsem to správně, že chceš říct, že v PS4 je procesor, co stojí 27.000?"

Jakub Wizable: "Jo, v benchmarcích je tam dokonce vyšší výkon CPU u PS4."

Nejdražší 8 core procák od AMD s TDP 125W na Alza.cz stojí nějakých 8 litrů. 8 giga pětkových  RAM je debata mimo mísu, neboť na PC si klidně naperu 32 giga DDR trojek a jsem vysmátej. Ještě k tomu procáku, co tiká v té černé piksle. Ano, je to AMD, ovšem tak trochu s obřízkou. Expert Wizáblo mele kraviny a měl by si občas něco přečíst. A ta hláška na konec, o výkonu CPU pro grafické výpočty, to je ultimátní abůžo.

Jerry Roth: "Ale jak jednou psali ve SCORE, herní konzole jsou až 10x schopnější zužitkovat výkon ve hrách než PC."

No, tak to bejvávalo v době, kdy konzole měly zcela odlišné procesory s naprosto unikátními instrukčními sadami. Ovšem že by z toho byli herní vývojáři nějak vysmátí, to jsem si tedy nevšiml. Btw. ani ve SCORE nepíšou vždy, jen a pouze nekraviny.


Jakub Wizable: "A kdo jako má mít na PC, který překoná next-gen? Jenom Nvidia 680 stojí 11.000 + procesor, např. i7 6ti-jádrovej, stojí 21.000 + zdroj 2.500 + základovka 2.000 + RAM cca 8.000 + chlazení 3.000 + krabice + HDD 500GB 2.000. Dohromady to dává PC za cca těch 50-60k."


Wizáblo asi zatím nemá na PC, které překoná jeho mantru zvanou next-gen. To z něj udělalo experta na konzole.  Pozor, brnkám na sociální struny!

Jan Kotrba: "Ani nevíš, jaká je cena komponentů. Nedělej tu ze sebe ještě většího vola, než už... počkej, to vlastně ani nejde." 

Jakub Wizable: "Koukni se na ceny na Alza a CZC, ale ty to max. dostáváš od dědečka za 5 prstů, že?"

Hele ty Wizáblo, to je regulérní pomluva, jsi zralej na trestní oznámení. Nicméně, další, nextshit argument a Wizáblý jantar začíná trvdit muziku.

Jakub Wizable: "HW konzolí je přibližně na úrovni PC za 50-60k. Tak bychom museli dát 8-mi jádrovej processor od AMD na frekvenci 3.4GHz + 12GB DDR3 (jelikož konzole mají DDR5 8GB) + grafiku cca na výkonu radeon 7970 3GB."

A sakra, zase ten osmihrnek, ten kluk ještě nezabral, že existuje Intel. Ovšem s těmi cenami a jeho expertním výpočtem potřeby 12 giga RAM mne vyownil...tutově má doma GG Button.

Jakub Wizable: "Rozhodně tomu rozumím více než ty. Dělal jsem IT a teď dělám v gameshopu. Stejně u benchmarku BF4 Beta na 64p vyhrála PS4 nad PC s Nvidia TITAN. Nvidia TITAN zvládala na max 60 FPS se spády na 40-20 FPS. PS4 mělo stabilně 80 FPS beze spádu na max. Je to tím, že PC využije jen 50% systému na hry, tudíž v herním výkonu vyhrává nextgen. Vem si, že jenom Win7 bere u i7 s 16GB RAM 2GB RAM a 5% procesoru + 10% programy na pozadí, řízení ochrany atd. + správa pozadí plochy a spojení s DX ti na PC žere další 2-3GB a 15% výkonu - a to mluvím o programech, který nejdou vypnout. Na nextgen ti OS žere jen 5% a 1GB RAM, ostatních 95% výkonu a 7GB RAM DDR5 jde na hry.

Drop aka spád. No ty vole, dělal v IT a v gameshopu. Proboha co? Uklízel po pracovní době záchody?

Jakub Wizable: "Vývojářská beta už existuje. Na čem si myslíš, že byly záběry z E3? Mají jen 1 mapu a ano, nadvláda konzolí je už dávno, pro vývojáře jsou konzole lepší byznys. Konzole jsou levnější a lidi si je více kupujou, tudíž si na ně hry taky kupují, mají na nich 50x větší výdělek než na PC, kde si všichni hry stahujou, jsou předražený a 100% výkonu nikdy nedosáhly a ani nedosáhnou. Je jasné, že nextgen překonalo Nvidia TITAN. PS4 využilo 100% výkonu a 6GB RAM, které jsou určeny na hry, za to PC je přednastaveno pouze na 2,5GB RAM, aby to utáhli všichni. Kdyby PC využilo 100% systému, tak by vyhrálo na plné čáře, ale PC nikdy 100% výkonu na hry nedosáhlo a ani nedosáhne."

No, tak tady už mi došla empatie. IT expet se rozvášnil a shrnul svoje vědomosti do jediného, úderného odstavečku. To už jsem přestal dávat a vypnul mi mozek. Někdy v tomto okamžiku jsem se rozhodl toho pitomce veřejně vystavit.

Martin Držálek: "No, to je sice pěkné, ale PS4 bude mít doma, dejme tomu, 40 % hráčů, zatimco PC s takovou grafikou jen 1%."

No a co, koho to sere?


A tehle, tzv. zabíjecí, na konec...

Jirka Hladík: "Ty hry pro vaše konzole se stejně dělají na PC."

To se mi líbí!!!


Wizáblo si prý naběhl na vlastní vidle a provedl selfpuku. Předtím ale prý stačil zahlásit brutal epic novinku - PS4 má ty "cuda" jádra. Slyšel jsem, že Mazarini objednává dva kousky a hodlá boostovat svůj skill ve 3Dmax a After Effects za pomoci gamepadu.

WIzáblo WIzáblo, tos posral... vezmi svoji vzduchsoftku a nech si to někde v lese projít hlavou.

Neberte tento článek tak, že jsem antitoustovačák. Ne, respektuji tu platformu jako zábavní domácí centrum, ne všichni jsou PC nerdi a mají čas a náladu hrabat se ve složité bedně se složitým software. Nicméně...nemohu si odpustit jedno mikrorýpnutí.

Kolegové, pařani, toustovačáci... vítejte do mého světa PC! Nyní jsme na jedné lodi!