Duran, Duran... dal

Written by prosek on 03 August 2013. Posted in Herní scéna

Testovat mechaniky není žádná prdel. Proč? No protože jsou drahé. Za jednu mechaniku od Logitech můžete koupit 10-20 entry-level klávesnic. Mechaniku vám nikdo nedá - v zásadě je zázrak, že vám ji někdo alespoň zapůjčí. Takže je jaksi pochopitelné, že když jsem viděl na fubuku Tesora reklamní akci na klávesnici Durandal za 50%, tak jsem neváhal a objednal to. Tesoro nabízela "happy hour" (ty vole, to je jako v bordelu už), tak si říkám, dělá to 16 stovek, to oželím, když se to nepovede a piksla se posere, někomu to vnutím výměnou za lajky na facebooku naked-baty.xxx.org.

Takže, jak se to teda seběhlo?

Objednávám, ale netuším, jaký layout ta mechanika vlastně má, bo se peru s klasickým problémem českých e-shopů - neschopností dělat vlastní kvalitní fotky skutečného produktu, který se jim válí ve skladu v regálu. Jsem nasranej, píšu e-mail. Téměř obratem dostávám odpověď a potvrzení, že levý Shift skutečně NENÍ krátký. Již nejsem nasranej. Ověřuji si postup pro uplatnění slevy, dívčina v Brně ochotně naviguje, činím objednávku, začínám se cítit spokojeně a mám chuť dívčinu v Brně ztotožnit, bo měla příjemný hlas.  Za necelých 24 hodin je klávesnice v Praze, hýkám nadšením. Byl to neskutečný fofr, neuvěřitelý fofr, milá česká pošto, jdi... do prdele!

Klávesnice přišla zabalená tak, že by v ní přepravu v pohodě přečkala i láhev nitroglycerínu - další plusové body pro firmu Elko Trading z Brna, co má na telefonu dívčinu s velmi erotickým hlasem. Bohužel, krabice jako obvykle počmáraná vyznavačem nějaké skupiny historického šermu či co, z bedny se na mě ksichtil nějakej autobot a krvelačně vypadající nápis, to vše laděné do fialova. Já vím, že ta fialová není zrovna růžová, ale fakt jsem čekal, kdy na mě ten obal vybafne perfektní W. Ch. Square angličtinou s typickým stream přízvukem - njůůůb!

První dojem z krabice - dobrý.

Druhý dojem - dobrý.

Třetí dojem - dobrý.

V té piksle to nikterak nekomplikují. Je tam klávesnice, disk s nějakým software, podložka pod zápěstí. A pozor - kryt na klávesnici, nenápadná vychytávka, ze které jsem měl kupodivu největší radost. Klávesnice samotná je typickej mechan, který si hraje designově na... na co vlastně? Vidíte poměrně jednoduché pouzdro klávesnice, které samo o sobě nevypadá vůbec zle, ale nějaký umělec tam holt musel najebat prógéjm dyzájn. Abyste při hraní neuklouzli a nepadli na držku, že pod zápěstím máte umělecky vyvedený žebrovaný protiskluzový plech (říká se mu také slzičkový). Slza mi ukápla, když jsem zjistil, že ten průmyslový prvek je celý z plastu. Je to hnus, velebnosti. Kdyby to tam nebylo, byl bych spokojenější.

Pouzdro klávesnice se též nevyhnulo snaze dyzájnéra o navození atmosféry haly plné soustruhů. Tentokrát plast vystřihl ve stylu broušeného hliníku. Do pravého horního rohu frknul ještě kousek plechu, aby Vám náhodou neujela ruka při psaní na numerickém bloku. Říkáte si, sláva, žádný klavírový lak, žádné leskné plochy přitahující prach? No, tak jste na omylu, stejně tam propašovali alespoň kousek. Trendy trojúhelník této plastové nenáviděné sračky totiž schovává indikační diody a podsvícený ksicht transformera. První dojem z té klávesnice? Víte, připadá mi to jako současná moderní auta. Koukáte na to zepředu, z boku, zezadu, je to samej chrom, tváří se to důležitě, chrom je dnes přece velká móda, ale... kdysi dávno ta auta měla chrom na pořádném železe, dnes je to jenom laciné plastové šidítko. Jenom čekám, kdy na klávesnicích bude imitace drahého kořenového dřeva nebo kosmického grafitu.

Lehce mne vyděsilo pár divných kláves. Až pak mi došlo, že to asi budou CZ/SK popisky. Oni nacpali české i slovenské popisky na ten keyboard dohromady. Géniusové. Hele, a proč to u Tesoro trochu nevotuní? Proč tam nedat hned další popisky? Můžou mít třeba CZ/SK/EU/RU/FU popisky, ušetří náklady! Tohle mě neskutečně sere. V této zemi je vážně problém koupit klasickou klávesnici bez těch znakových píčovin. Jsem nerd, chci klasický US layout, s US popiskama, tak jako se to dělalo dřív. Je to kurva takovej problém?

Klávesnice vypadá sešroubovaná bytelně. Podložka pod zápěstí kupodivu drží a nevypadává, což je úkaz, který není běžný. A pozor, opletený kabel! Jak tak koukám, sleeving je trendy už i v mainstreamu. Naštěstí tam dávají ten levný, takže když budu mít náladu, ten původní sedřu a udělám si high-tech, co bude vypadat i fungovat pořádně.

Na další dojmy jsem nedal a nacpal ten cvakající cirkus do kompu. No hele, svítí to, klape to, ukazuje to autobotí držku. Prsty na tom drží dobře. Klávesy spínají typicky pro brown switche. Mačkat padesát klapek najednou, abych testoval antighosta, se mi nechtělo - proč taky, když najednou klávesy nemačkám. Pro mě je důležité postavení prstů na klávesnici a poloha zápěstí. Tento kousek je jeden z mála, který mi okamžitě "padl" do pazourů, a to je dost podstatný atribut.  Testoval bych tady klidně i obsah disku s drivery, délku kabelů, blikání diodek a další hovadiny... ale nechce se mi. Tu klávesnici teď připojím k hernímu matrixu a dám jí pokouřit. A jestli se mi po pár týdnech začne odlupovat barva na klávesách C, W, S, A, D a Shift, tak si to asi už hodím.

Fazit:

+ ergonomie
+ jednoduchá konstrukce pouzdra
+ minimum designových a progame píčovin

- levná plastošitová napodobenina trapézového plechu
- nejsem z ní tak odvařenej jako z Logitechu
- cena podle mého názoru trochu přestřelená
- stejně tam alespoň pár píčovin nacpali
- a za to tutově může Liberský!

 {gallery}/phocagallery/durandal{/gallery}