Dajli medajli - nebo prizemoney?

Written by prosek on 06 November 2014. Posted in Herní scéna

Manuál pro e-sportovce aneb finanční sebeobrana.

Bývaly doby, kdy jsem ze zištného důvodu musel řešit i pro mě nepříjemnou věc - účetnictví a daně spojené s organizováním e-sport turnaje. Teda, turnaje, kde je startovné a vyplácí se prizemoney (pro česky mluvící hráče penězní výhry). Jednoduše přijdete do herny, nyní e-sport klubíku nebo rovnou e-sport blue LED paláce, vysolíte pár stovek nebo tisíc za startovné, pak celý víkend děláte oponentům díry do pixelů, a když jich uděláte dost, stanete na bedně. Přijde z krásné zahraniční dovolené opálený manažer herny, a dá vám love.

Moment...nebo nedá!

V souvislosti s právě probíhajícím insolvenčním řízením nejmenované COMPANY, vyhlášené enormní koncentrací zkratky začínající písmenem C,  jsem si vzpomněl, že jsem někde

četl stížnosti nějakých týmů či hráčů na nevyplacené výhry. A doposud nikdo z nich nepodal přihlášku pohledávky. Proč asi? Můžu spekulovat, že výhra není faktura, že na to není smlouva anebo jiný lejstro s hromadou v této zemi tak oblíbených razítek. Takže nyní si popíšeme postup, který by měl být v civilizovaném prostředí standardem.

Co je psáno, to je dáno!

Tak nějak, papír je papír, kvitance obzvláště. Že nevíte, co je to kvitance? Stvrzenka, nebo paragon, chcete-li. Když zaplatíte startovné, pořadatel by vám měl vystavit stvrzenku na zaplacenou částku. V případě oné COMPANY dokonce dańový doklad, protože COMPANY byla registrována k DPH. Z vybraného startovného totiž odvádí (měla by odvádět) DPH. Přijaté startovné je pro pořadatele zdanitelný příjem. To čumíte, co? No a dál...v případě výhry v podobě money je normální, že ty love dostanete na ruku. Jen po velké dávce bourbonu bych si dovedl představit, že by vítězný tým vystavil pořadateli turnaje fakturu. Takže máme nyní dvě možnosti:

- peníze dostanete cash - pečlivý pořadatel vám vysolí peníze a nechá vám podepsat výplatní listinu (výdajový pokladní doklad dejme tomu)

- peníze nedostanete, pouze příslib, že vám to někdy, snad, možná, tůdle nůdle, pošlou na účet - tohle je už vážnější a smrdí to v lepším případě prodlením.

Co s tím? Seriozní pořadatel takovou situaci nedopustí, protože má silný cash flow a pár tisícovek ho nepoloží. Tečka. Vy nemáte v ruce nic (kromě zelené klávesnice Razer), co byste mohli pořadateli omlátit o palici. Nemáte smlouvu, nemůžete vystavit fakturu. No, vlastně můžete, i když nepodnikáte, ale to si musíte někde nastudovat, abyste pak mohli
vtipně reagovat na hlášky "expertů", že je to blbost. Dokonce ani ten blbej šek nemáte. A jste kde? No v prdeli.

Sliby se slibují...


Vyhlášení turnaje lze považovat za veřejný příslib. Na webu, na fubuku, tam všude se deklaruje, že kdo tento víkend vystřílí noozomem nejvíce lůzerů, vyhraje megacash. Kdo splní podmínky, je winner. A prý dostane prizemoney. Už tohle samo o sobě smrdí veřejným příslibem na sto honů. Takže máte v ruce jistou páku. Výsledky turnaje se zveřejňují, vy máte v ruce strvzenku na startovné, takže je šance menedžry trochu podojit. Teda pokud ovšem web a fubuk není zrušený a vy nemáte printscreeny. Pak jste kde? No v prdeli.

Šála není cash-flow

Seriozní podnik výhry vyplácí hned. Účetní principy jsou v zásadě jednoduché a nelze na tom nic zkazit. Neúmyslně, podotýkám. Jestliže jste na bedně netrvali na svém a nevydupali si alespoň vratku startovného, dobře vám tak. Vyměnili jste peníze v hrsti za  modrý pocit sucha a bezpečí a kecy v kleci celebrit. Nejde totiž vůbec o princip nakládání se startovným. Jde jen a jen o to, kolik disponibilních prostředků má pořadatel na účtech. Jak se říká, ukázaná platí, a nejde tady o dámskou šálu na krku.

Uzávěrka

  1. Vyžadujte stvrzenku (nebo daňový doklad) na zaplacené startovné.
  2. Vyžadujte výhru okamžitě a cash, nebo akceptování smlouvy či faktury.
  3. Když vám nezaplatí a nechtějí akceptovat nějaký dlužní lejstro, čapněte nejbližší monitor nebo sluchátka či klávesnici, a zdrhejte.
  4. Pokud se vám ekluje brát rukojmí v podobě vybavení herny, dejte jim alespoň do držky.


Jo, a nastudujte si daňové aspekty svého soutěžního hraní. Není to žádná prdel a můžete se dostat do průseru dřív, než byste řekli nááájs!

 

Příští téma  - zdanění youtuberů.