e-Sport vs. t-Authority

Written by prosek on 14 December 2014. Posted in Herní scéna

Minule jsem tady žvanil něco velmi málo o e-sportovním účetnictví, a dnes, jak jsem slíbil, hodíme žvanění o daních. Na kompetitivní řádění prý nejsou dědkové vhodní, ale jakmile dojde na kompetici s berňákem, frikulínům s bleskovým aimem dojde řeč a pustí moč a stolici. Dnes nahradíme pixel walking velmi neoblíbeným tématem - tax trollingem. Nebudu se zabývat detaily, vezmu to rychle a velmi, velmi povrchně, jinak by byl článek dlouhý dva metry, a navíc bych pak neměl práci. Zadarmo ani Prosek nehrabe…už.

Vážené e-sportovkyně a e-sportovci, zajisté jste už někde slyšeli slovo daň (tax pro vyznavače igliž). Daně jsou povinné, a stejně jako povinný tělocvik nebo maturita z matematiky jsou hnusné (jak pro koho, mě to živí). Když někde vyděláte (legálně) kačky, či dostanete něco (legálně), co nejsou peníze, ale zvýší to váš majetek, platíte většinou nějakou tu daň, protože stát má tři prdele obvykle zbytečných státních zaměstnanců, a ti, jak známo, taky musí z něčeho platit internetovou konektivitu a nový iPhony. A navíc, Brusel  nedává  zadara a někdo to zatáhnout musí.

Základní optikou pohledu na daně je definice poplatníka. Fyzická či právnická osoba? Fyzická podnikající, nepodnikající či zaměstnanec? Zaměstnance asi vynecháme, pro jistotu, je to složité a na našem herním dvorku asi nikdo hráče zaměstnávat legálně nebude, protože z toho by se jeden posral.

Chudák casual poplatník.

Když už je řeč o zdanění příjmů, na začátek bychom si měli ujasnit, kdo vlastně musí podat daňové přiznání k dani z příjmů. No, vlastně každej, kdo má nějaký příjem, který NENÍ osvobozen od daně z příjmů. A protože tady řešíme příjmy (peněžní i nepeněžní) z výher v e-sportovním turnaji, pak budeme řešit i daně, jmenovitě tzv. srážkovou daň. Klídek, do 10 tisíc v jednotlivém případě je výhra od daně osvobozená. Teda pokud nejste progamer, co podniká v řádění na LANkách a v chlastání energYťáků na čas. Ale pozor, v případě, že dostanete love a k tomu třeba monitor. Pakliže to přeleze v součtu přes 10 táců, solíte daň. No tak vlastně ne, to je problém pořadatele, který  vám má tyhle bonusíky zatížit 15% srážkovou daní, a tu daň za vás zaplatit berňáku. Tak schválně, kdo to u nás takhle dělá? Jmenoval bych, ale ...

Dejme tomu, že obrážíte malé turnajíky a ceny nikdy nepřesáhnou 10 litrů. Pak jste v pohodě. Ovšem může se stát, že uděláte někde velkou ránu a přinesete si domů třeba 20 tisíc. Protože srážkovka je povinná, pořadatel turnaje by měl daň srazit a odvést státu. Tím je vaše daňová povinnost splněná a na berňák sere pes. Vás to nemusí zajímat, jestli to pořadatel zařídil nebo ne, to už je jeho problém. Vy v dobré víře předpokládáte, že cenu, kterou vám slavnostně za potlesku závěrek fotoaparátů předala nějaká pitvořící se roštěnka za dohledu zástupce "partnera", přebíráte tzv. čistou, nebo-li PO zdanění.

Profík každým coulem - e-sportovec.

Nejprve jsme se věnovali tzv. noobům,  příležitostným fyzickým osobám, co si sem tam zaplatí startovné a když mají kliku, že pořadateli zrovna nezkolaboval cash-flow a nestěhuje kompy do výtahu, dostanou i slíbenou cenu. Ale co když natupuje těžká progamerská váha, sportovci podnikající v e-sportu,  vlastnící živnostenský list? Těžká váha má smolíka, tady osvobození neplatí, zdaní to na konci roku všechno, žádný štráfy.

Ale nezoufejte - stále si můžete k příjmům uplatnit i výdaje. Pochybuji, že si někdo vede svoje e-sportovní nákladové účetnictví, a tak přichází na řadu institut paušálních výdajů. K tomu pochopitelně i odpočitatelné položky, a rázem je daňové přiznání o něco veselejší. Vlastně né tak docela, protože Bábiš chce od roku 2015 odpočitatelnou položku na osobu poplatníka pro uživatele paušálů zrušit. Tak co, kdo z vás žral jeho koblihy? Voni vám zhořknou v hubě.

A abych nezapomněl, můžete v turnaji nevyhrát peníze, ale třeba nějaký železo. Takovej herní notes už je pálka. No, a že to nejsou love? Nevadí, i věcná cena je výhra podléhající zdanění (tzv. nepeněžní příjem).

Ale já jsem právnická osoba!

No a co má bejt? Nafasujete výhru, zdaníte výhru, princip je stejný! Například musíte jako herní organizace s.r.o. vystavit na svoji výhru na přání pořadatele fakturu (typicky v zahraničí, u nás na to každej sere). Ovšem k té faktuře (příjem či výnos) máte zase možnost uplatnit náklady. A nezapomínejte, že i výplata výhry vašim "hráčozaměstnancům" je náklad (pakliže nejedete na paušál). Mohl bych ještě tento odstavec vytunit dalším žvatláním o srážkové dani, ale to už je spíše o tom, zda hráči organizovaní v nějakém obchodním subjektu podepisují či nepodepisují daňové prohlášení nebo zda vystavují také fakturu.

Každopádně, platí jednoduché pravidlo - ke každému příjmu, který podléhá dani, můžu použít nějaké náklady, které jsem musel vynaložit, abych toho příjmu dosáhl. Zda na konci zaplatím nějakou tu daň či ne, je už jen na mé schopnosti využít kreativně všechny legální možnosti. Nebo na to kašlu, vybodnu se na účetnictví, na berňák, a pak dopadnu jako...paradoxně bez komentáře.

A co když jsem youtuber?

No tak tím bych se zrovna nechlubil. Ale i tak,  to je váš problém, platí stejná pravidla. Zastrýmrdáš, zaplatíš. Nezplatíš, zalituješ. A pozor, stejně jako u výše zmíněném požadavku některých zahraničních turnajových pořadatelů na fakturu  i  zde platí, že můžete narazit na další oblíbenou činnost zahraničních subjektů zdaňovat příjmy u nich. To, že vám to zdanili "venku", ještě neznamená, že nemusíte na tuhle částku podávat přiznání. A ne vždy musí existovat dohoda o zamezení dvojího zdanění! A i když ta dohoda existuje, nemusí platit zrovna na příjmy ze soutěží či požírání papriky na jejdatůbu.

Nejsem jujutrouba, mým životním cílem není vlastnit silber cihličku, ale i tak jsem zkusil přečíst emericky typické ruléz na Youtube. Co jsem hledal ohledně zdanění AdSense plateb jsem nenašel, což je asi OK, bo nezpoplatňuji ani "neobmýšlým" (ano, tohle slovo tam mají taky).

Nicméně YT vám prý pošle rekapitulaci plateb s upozorněním, že když umíte točit sračky, můžete si na konci roku daňové přiznání taky spíchnout sami. Oni jsou z obliga a vy jste v prdeli.

Jo a pozor - příjmy z AdSense nejsou výhry ze soutěže! Žádné osvobození, no mercy!

A co soutěž čtenářů či diváků?

Máme tady pro vás soutěž o nadupaný písíčko počmáraný REklamama nebo votuněný  herní  notes, co na něm ve full loadu upečete omeletu.  Nebo vám postavíme hustej  komp jenom z lešenářských trubek,  pak ho přejedeme  tankem  řízeným herní  celebritou  a natočíme o tom   video. Pošlete nám SMS a obrázky, a možná budete vylosováni.  Tak tohle je ořech, který tady louskat nebudu.  Né že by mně to nebavilo, ale už jsem zadarmo dělal dost a dost. 

REkapitulace:

  • ·         Patnáctitisícová roční hranice platí pro VŠECHNY příjmy celkem, takže pokud mastíte YT videjka a zároveň máte nějaký další příjem, sčítá se to!
  • ·         Věk nehraje roli, určitě máte zákonného zástupce.
  • ·         Cena ze soutěže do 10 tisíc - osvobozeno od srážkové v případě NEpodnikající fyzické osoby.
  • ·         Srážková daň je problém pořadatele soutěže. No to je ale prdel, že jo! Jestlipak na Kytaře danili? A odváděli?
  • ·         Věcná cena přes 10 tisíc se také zdaňuje.
  • ·         Smlouvy o zamezení dvojího zdanění nejsou žádná prdel a čtení pro nooby.
  • ·         A bacha na trička,  i provize od  RG je daňově fertilní!

 

Vítejte v Půlnočním e-království!

 

Příště – Chystáte se prodávat počítačovou hru? Víte, co je MOSS? Nevíte? No tak nic…