Tesoro - blbej kauf.

Written by prosek on 26 December 2014. Posted in Herní scéna

 

Dřepěl jsem u telky, čučel na Hitlerovy tajné zbraně,  a zrovna když ukazovali exSchutzstaffel von Brauna, jak přebírá nejvyšší americké státní vyznamenání pro civilistu, jsem si řekl, že by to chtělo nějaký článek. Že tam není kauzalita? Koho to sere, jsem Prosek.  Sednul jsem ke klávesám a zamyslel se – téma? Hry? Sex? Hardware? Česká scéna? Ta už je zničená tajnou zbraní pracující  na Schrödingerově principu ( proto ostatně vypadá jako oživlá mrtvola), nahý kozy jsou už dnes k vidění v kdejaké herně a hardware si nechám na příští rok, protože grafický karty a komponenty pro vodníka jsou holt drahý, a stejně jsem měl jiné priority (motorovou pilu například). No a najednou se mi zase kousla klávesnice…a zase…bingo!

Před rokem a něco mě vyprovokovala „nabušená“  reklama na značku Tesoro.  Ovšem nepodlehl jsem bušícímu nátlaku,  a fikaně jsem si počkal na 50% slevoakci.  OK, Durandal se mi tady válí na stole,  byl v chodu téměř v režimu 24/7, a nyní nastal ten čas na pomluvy, závist a tak…prostě  rekapitulac slíbeného long testu.

Tesoro Durandal byla mechanika, která slibovala herní extázi (teda sliboval to Grunex). Svítila na vás, a zatímco si vesele klapala, magicky přitahovala í prach a vypadávaly z ní klávesy.  Moment – to není extáze! Dyk je to rozbitý do hajzlu! Jo, mechanika šlapala, ale asi tak po půl roce začala holka nějak haprovat.  Když jsem jednou takhle dal v dost dlouhém dokumentu klávesu Backspace, abych smáznul jedno slovo, klávesnice se splašila a poslala kurzor směrem doleva takovým fofrem, že než jsem se rozkoukal, byla fuč celá stránka. Mladej Potter by to nedal rychleji. Koukám na to nadělení a žhavím mozek – wtf!? Pak byl zase chvíli klid, ovšem hlavní útok se teprve  chystal. Milá holka s kérkou Tesoro totiž začala stávkovat i s dalšími klávesami.  Některé přestaly spínat úplně, další začaly repetit.  Tohle ale není typický projev mechaniky za 3 litry! 

Podezření na prach a cigaretový popel  pod klávesami jsem se rozhodl vyřešit osvědčeným nástrojem – vysavačem.  Že to byl blbej nápad jsem zjistil, až když jsem ze sáčku vysavače doloval levý Shift. Vysavač klávesku šluknul jak lajnu koksu. Nakonec jsem potupen skončil s čističem na kontakty a stejně klávesnice vykazuje chyby – nespíná nebo naopak spíná až moc. Je to pruda, když se chcete ve hře vyklonit přes roh a místo leaningu vám Tesoro poskytne fucking blinking.  Klávesy WASD, mezerník, levý shift, levý Ctrl a C nesou známky ošoupanosti. Nebo mám agresivní pot na bříškách prstů, jak se mi jednou snažil nakukat někdo z českého zastoupení Razeru. Nicméně zatím povrchová úprava čepiček kláves drží, na rozdíl od Lycosy. Navíc se odlepují takové ty antiklouzací gumové pásky na spodku pouzdra klávesnice.  Sleeving kabelu se zachytává o hrany stolu. Povrchová úprava je magnet na prach.  Pouzdro vrže jako moje kolena.

Nějaká pozitivní zjištění?

Jo, abych jen nerejpal, podsvícení stále podsvěcuje a kabel vede signál.  Asi mám kliku.

Resumé? Za 50% ceny by to ušlo, ale za 3 litry žádná velká sláva.

A abych nezapomněl, máme doma i Logitech G-710+. Je v provozu zhruba stejnou dobu, jede den co den ve full loadu jako by se nechumelilo. Zkrátka NIC, co by se jí dalo vytknout. Spíná, svítí, hraje, a co je hlavní, nesere nás.  Již jsem to někde ve starších článcích psal, že co jsem pořídil a mělo to logo Logitech, funguje dodnes.  A právě proto další herní klávesnice, mechanická, by měla být zase od Logitechu. Logitech G910+ Orion Spark, ta svítící šílenost. Nesnáším tyhle vánoční stromky (naštěstí se to dá vypnout), ale nové spínače, které v Logitechu vymysleli, mne jednoduše zajímají. Pět tisíc za klávesnici je sice raketa,  ale ty switche Romer-G vypadají dost bonitně. Pan Rybka sice držkoval, že to na klasické psaní není, protože to má divný čepičky kláves, ale já jsem retro desetiprsťák, co se učil na mechanických psacích strojích, tak se uvidí, až to otestuju.

Když dva dělají totéž, není to totéž.  Logitech má v herních perifériích evidentně skill. Značku Tesoro tudíž z našeho wish listu škrtáme. Razer dostane kámoše, aby se nenudil.

Koupit mechaniku je snadný, vyklepete úspory a pořídíte nějaké svítící monstrum. Ale jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí. Klávesnice se může jmenovat třeba Merlin, nebo Anakunda,  nebo taky úplně jednoduše Das Keyboard. Drahá klávesnice blikající jak auťák pražské městské policie, nebo asketický IBM styl?  Obojí může fungovat, obojí se může  podělat. Tak good luck při výběru!

Facit:

Tesoro Durandal  - 40%  za to, že to ještě jakžtakž funguje. Durandal byl prý nějaký legendární meč, ale tahle klávesnice byla  legendární propadák.

Logitech G-70+ - 100% za to, že to i po více než roce intenzivního používání stále funguje jako nové.

 

Jo a sorry, že nebyl článek o slibovaném testu toho Logitechu. Co bych taky vlastně měl napsat, když ty klávesy jednoduše fungují bez chybičky?