Finanční sebeobrana – průser jménem DONATE

Written by prosek on 21 February 2015. Posted in Herní scéna


Žere donuty, pobírá donaty, mele sračky o tom, jak sere na záchodě.  Jo, ten polštář, co je slavnej už i v televizi a „podporují“  ho dokonce už i progameři.  Proč vlastně píšu kurva o takové low end existenci? Aha, už vím. Zrovna čumím na Hrajeme s Alim, kde Zvelebil do kamery, na plnej céres, háže hlášky o  vydělávání na YT a vyčísluje dary, které dostal  ten fatsumo od lidí, kteří z nějakého důvodu shledávají  Fattyho produkci  zábavnou.  A najednou mi  docvaklo, že vlastně od roku 2014 je taková malinká změna v zákonech a vůbec, že dary youtuberům nebo dokonce herním vývojářům nejsou tzv. zadarmo. Když se holt moc mažete donatama, nakonec si někdo všimne, že neplatíte daně nebo alespoň nepodáváte jednou ročně přiznání. Takže díky Ali za inspiraci, a až Fattymu domů přijde obálka s pruhem, tak ať ví, komu za to nadělení může poděkovat.

 

Darovací daň, nebo-li donate daň.

Někomu něco darujete. Když to splňuje parametry pro zdanění,  ten, kde je příjemce, z toho zacvaká státu desátek. Kdysi nedávno to mělo vlastní zákon. Už nemá, ale platí stále. A je dražší. Neřešíme tady osoby blízké a jiné osvobozovací kličky, řešíme klasické donate a kickstartery a podobné nesmysly.  OK, daruji někomu třeba počítačovou myš. Stojí to pár kaček, sere na to pes. Ale jakmile začnou téci přes účty velké peníze, už jde o zdokumentovatelnou transakci  a nehraje se o trůny, ale o daně. A naši youtubeři se rádi prezentují v médiích.

Kolik?

Tak to máme – fyzické osoby 15%, právnické osoby 19%. Přiznáváme jednou ročně jako součást klasického přiznání k dani z příjmů, jako  ostatní příjmy podle § 10. Tak, a teď čumíte, co?

Jestliže dostal polštář 20 litrů, měl odvést státu 20000/100*15, suma sumárum 3 tisíce kaček.  Pochybuju, že teď sedí nad růžovýma lejstrama  a smolí složenku. A představte si nějakej monstr startovač, kde vám naposílají subíkové třeba 30 mega kvůli tomu, aby se z nich stali nějací bakeři či čo. Schválně, co je to? Zdanitelný příjem nebo ne? Spočtěte si procenta z takovýho balíku…

Youtubeři si myslí, že schováni za bariérou PayPalu a YT ruléz, jsou před berňákem v bezpečí. Ovšem pozor, tohle díky pozornosti, kterou nyní média věnují  průserům hvězdiček českého youtubu, nemusí trvat dlouho.  Dámy a pánové, to bude teprve ten pořádnej prank…až na vás vlítne berňák a mamča v přímém přenosu ve  streamu  seřeže spratka řemenem.

Doporučuju občas zapnout bednu a podívat se, co ve Sněmovní ulici ta banda zmrdů v čele s Babišem zase kuje za pikle. Jinak se můžete dočkat nepříjemných konců (a registračních pokladen).

A otázka na konec - schováte se za PayPal?