Velké, modré...G!

Written by admin on 25 February 2015. Posted in Herní scéna

 

Zajisté už o nás víte, že hrajeme. Že hrajeme často a rádi.  Klávesnice a myši u nás prochází neskutečně brutálním testem odolnosti a výdrže. A že je nešetříme, dokazuje i naše R.I.P. sbírka  myší a klávesnic. V našem herním pekle už vyhořely takové značky, jako Razer, Steelseries a Tesoro. Hráčská myš je zkrátka periférie, která může vydržet při prohlížení internetu mnoho let, ale když ji často venčíte ve FPS hrách,  za rok hraní  je dead. Náš rekord je dva měsíce, a byl to výrobek slavné firmy Steelseries  za téměř 2 tisíce. To byl důvod, proč jsme před lety přestali konzumovat reklamu a s pokorou se vrátili ke kořenům – do Švýcarska.

 

Nejlepší kapesní nože, hodinky, čokoláda, domobrana…a myši!

Logitech je v oboru špička, to je ve světě herních periferií obecně známý fakt. Když máte za sebou více než třicetiletou praxi, nejste žádný noob. A že je Logitech úctyhodný skiller nyní dokazuje novou řadou svých produktů s označením G.  Doufám, že je každému jasné, co to písmeno znamená. Výrobek pro sortu uživatelů, která nezná kompromisy a žádá bez výjimky to nejlepší na trhu.  Když se na trhu objevila G-502, zavětřil jsem a začal slintat. A když přišla nabídka od společnosti TAKTIQ COMMUNICATIONS s.r.o. na vyzkoušení G502 i G402, neváhal jsem.  Neočekávejte ovšem obvyklou umělohmotnou recenzi, těch si  můžete přečíst na internetu a shlédnout na youtube hromadu. Detaily o DPI gadgetech, počtu tlačítek a customizaci světýlek a závažíček jsou irelevatní , nás zajímá, zda se s myší dají hrát počítačové hry.  Hledáme pouze odpovědi na základní otázku – sedne nebo nesedne na první poklepání?

Dvě myši, dva bohové.

Mám na stole dvě  myši – G402 Hyperion Fury  a G502 Proteus Core.   Jejich názvy, to bylo to, co mě zaujalo jako první. Řecká mytologie?  Hyperion byl jeden z Titánů, Proteus zase mořský bůh, syn Poseidona.  Tak se uvidí, jestli to bude další Marathon nebo drancování Athén.

První dojem a design.

Designování  hráčských myší  není jednoduchá práce. Můžete mít buďto produkt, který je čistě funkční, nebo je to hezký, blikající doplněk vaší  herní sestavy. Vkus a funkčnost obvykle nejdou ruku v ruce s cool představami dnešní mladé generace casual hráčů.  A také s požadavky marketérů. Při pohledu na naše myši musím uznat, že Logitech odvedl vynikající práci. Myši nevypadají ani jako knihovna  na Letné, ani jako transformer. Na první pohled zkrátka tak akorát, aby potenciální zákazník dostal chuť utratit nějaké peníze.

Když se na ty myši díváte, asi vás zaujme jeden prvek  - samá geometrie. Trojúhelníky. Ostré hrany. Hyperion byl prý znám také jako bůh pozorování, Proteus se zase neustále proměňoval a byl prý věštec. Když jsem se díval na vzor použitý na bočních plochách a spodku u G502, jako bych to už někde viděl. Aha, antické vázy.  Možná je to jen můj osobní dojem, ale mně to sedí.

Když vybírám myš, zkoumám tři základní parametry – délku, sensor a umístění levých bočních tlačítek. Velikost mé pravé ruky je tzv. střední, takže vyžaduji minimálně 12 cm délky. Sensor preferuji optický. Boční tlačítka, vzhledem k délce mého palce a používanému stylu držení, jen málokdy vyhovují.   Když jsem položil ruku na G402, všechny prsty sedly. Stejně tak u G502. Zkoušel jsem jak palm grip, tak claw grip – bez problémů. Na fingertip už to nebylo, ale tento  styl držení není tak frekventovaný.  Obě myši díky levé boční opěrce pro palec umožňují používat bez problémů styl claw grip.  G502 má opěrku pro palec širší, a tak bude vyhovovat hráčům, kteří pokládají palec pravé ruky velmi nízko.

Zpracování a materiály.

Obě myši kombinují několik typů povrchu – najdete lesklé plochy, matné plochy i tzv. pogumování po stranách v místech, kde hledá oporu palec a malíček. Někomu může tato kombinace vadit, ale nám obě myši, co se týče dojmu z dotyku, padly ihned do oka (pardon, do ruky).

Bohužel, myši jsme nemohli rozebrat, protože šroubky jsou jako obvykle  schovány pod samolepícími  slidery, ale na první poklepání je slyšet, že materiál a přesnost zpracování je vynikající. Chod tlačítek je precizní, obzvláště u preferovaných levého a pravého. Jsou dostatečně tuhá, aby nespínala  předčasně, ale zase ne moc, aby s nimi byla rychlopalba repetiční očistec. Boční tlačítka, i přes jejich komplikovaný tvar, běhají přesně a i pod nimi se ozývá přesné a jisté cvaknutí. A kolečka? No, ta kolečka, věčný problém. Někdo to rád hladké, někdo drsně, někdo drážky, jiný zase něžně, druhý natvrdo. Zatímco G502 má čtyřsměrné kolečko s drážkami a přepínačem krokování a plynulého otáčení, G402 se jenom točí…jo  a jde s ním cvaknout. A navíc má G402 úplně, ale úplně hladké a štíhlé  kolečko. No dovolte, hladké, co je to za krám? Omyl, kolečko u G402, i přesto, jak vypadá, pracuje naprosto dokonale. Sice je úzké, je hladké, ale funguje zkrátka bezchybně. Odpor při stisku tak akorát, není hlučné jako u G502, pro FPS hraní jsem zatím nic lepšího pod ukazovákem neměl. Z kolečka u G502 mám dojem, že jsem strčil prst někam do převodovky. Ale berte na vědomí, že vyklápěcí kolečko, pakliže má něco vydržet, musí mít poněkud  masivnější konstrukci.

A co kabel? No, je dlouhý. U dražšího modelu G502 má dokonce sleeve. Subjektivně kabely moc neřeším, hlavní je, aby se nelámaly. Jak se říká, sleeve nehraje, hlavně aby se to dobře drželo a vydržely mikrospínače a tlačítka.  Btw. udělat kvalitní sleeve není žádná láce a často je méně někdy více.

Protože jsem nemohl myši vykuchat, musel jsem vzít zavděk obrázky z internetu. Podle nich je vnitřek myší vypracovaný s maximální pečlivostí. Byl jsem potěšen návrhem uložení elektroniky, kolečka u G502  a mikrospínačů. Precizní práce, které se nedá vytknout absolutně NIC.

Ovšem při hledání na internetu jsem se setkal s výtkou ohledně spodku myší. U G502 drží víčko prostoru pro závaží magnet, a to je prý špatně, protože šroubky jsou lepší. Někomu zase vadí vysoko uložené slidery nebo reliéfní provedení povrchu (prý špína půjde špatně ven). Já si myslím, že slidery jsou výše právě proto, aby se při pohybu myši nečistoty na podložce nepěchovaly do optiky sensoru (možná i proto jsou kolem sensoru ty malé dodatečné slidery). A i kdyby u G502 použitý vzor nesl známky ušpinění, tak víčko jde přece jednoduše vyndat a vrazit do myčky nádobí ne? Osobně nemám s provedením spodní části myší žádný problém a magnet neřeším, protože držel.

Technika.

Přestože Logitech nikterak neupřesňuje, jaké komponenty uvnitř myší používá, zjistil jsem, že sensory u obou myší jsou  optické,  u G502 jde prý o sensor Pixart s infračervenou LED. Předpokládám, že u G402 tomu bude podobně. Logitech performuje u myši G520 12000 DPI, zatímco u G402 „pouze“ 4000 DPI s fičurami, které prý zajímají dálniční policii. Jsou to použitelné parametry, nebo marketing? Domnívám se, že Logitech nám prezentuje schopnosti svých inženýrů. A proč ne? Sensory u obou myší fungovaly bezchybně v jakémkoliv režimu. Žádný laserový třes, ukazatele na obrazovce držely stopu se zarputilostí pittbulla. G502 při editaci videa v Sony Vegas excelovala. Dokážu si představit benefity sensoru například při práci ve Photoshopu. No a co G402? Co Logitech sundal na DPI, to prý přidal na rychlosti. Jak to funguje? Přesně nevím, ve videu na stránkách Logitech je vysvětleno, že sensor prý dostal podporu v podobě akcelerometru a gyroskopu (asi abyste poznali, že máte myš vzhůru nohama). Hráči prý hrají na malé rozlišení, a proto prý rychle pohybují myší. Sensor pak přestává stíhat a nedodává informace o poloze. No, dejme tomu, že někdo dokáže švihnout myš přes podložku rychlostí 12 m/s, a pak bude mít  použitý 32 bitový ARM asi práci. A o takového hráče by určitě projevil zájem i samotný Stan Lee. Nicméně, subjektivně jsem při testování G402 měl ze sensoru a technologie Fusion Engine  pocit, že to tam uvnitř asi nějak funguje.  Něco jako angle snapping, ale není to angle snapping.  Pokud bych měl volit mezi mojí současnou Steelseries Sensei a G402, Logitech by, sice subjektivně, ale vyhrál.

V myších se nacházejí skutečně špičkové spínače OMRON D2FC-F-7N,  takže by neměl být problém. Ale pozor, web Logitechu uvádí, že G502 má „mechanické“ spínače. Aby nedošlo k omylu, tento typ mikrospínačů JE obecně mechanický, dva kovové kontakty a pérový plíšek v plastovém pouzdru. Nic víc, nic míň. Tento princip najdete  i v G402, nebo v různě kvalitních obměnách ve většině ostatních myší.  Prosím nezaměňovat se spínači, které jsou nyní znovu objeveným fundamentem mechanických klávesnic, přestože před mnoha a mnoha lety byly mechanické klávesnice IBM běžným kancelářským standardem.

Fičury

Dnešní modern warfare hráč potřebuje kromě klikátka a kurzoru na obrazovce i benefity. Obě myši jich mají dost na zvýšení skillu i ega – pokud nejsou přímo zabudovány do hardwaru myši, jsou součástí aplikace Logitech Gaming Sofware. Makra, přiřazování funkcí buttonům, nastavení podsvícení, profilů, citlivosti DPI. Jo, a taky ten boční „sniper button“, který se tak dokonale hodí pro melee attack. G502 dokáže očuchat vaši podložku a poladit podle jejího  povrchu svůj sensor. U G402 si můžete vyzkoušet, jak dlouhou máte ruku a zkusit přeprat  technologii Fusion Engine.   Několik profilů si myši drží v paměti, další můžete mít uložené na počítači. U profilů v PC pak aplikace detekuje spuštěnou hru a rovnou přiřadí konkrétní profil.  To není špatná vychytávka. G502 přináší  sadu designových závažíček, tlačítko přepínání profilů navíc. Chybí už jen vyhřívání a parkovací senzory. Udělal jsem pokus - vzal jsem G402 na procházku na lanku. Vrazil jsem USB konektor do cizího kompu, myš blikla a byla ready. Sensor heknul a jel. Nic jsem nemusel nastavovat, instalovat nějaký profily a další nesmyslné fičury. Žádná jiná myš, kterou jsem kdy měl v pazourech, se takhle elegantně nechytla.

Myši jsme hráli na podložkách Steelseries QCK a Logitech G402 – žádný problém. Ale pozor na G402 – je tak hladká, že kýchnete a myš vám ujede ze stolu.

Dohráno…

Balím myši zpátky do krabiček, ale nechce se mi je vrátit.  Tyhle dva kousky na nás udělaly skutečně velký dojem. Je zajímavé, že jsme neměli stejné preference – syn vybral G502, já jsem se zabouchl do G402. Ano, ty mice nejsou levné. Ale tu cenu, tu mají, Logitech má tenhle job v malíku a právo si o takovou cenu říkat.  Design, ergonomie, kvalita zpracování a použitých materiálů a komponent, to vše, podle našeho subjektivního názoru, zasluhuje jedničku. Jen nevíme, zda  s hvězdičkou nebo podtrženou.

Ale abychom Logitech nepřechválili, jedna věc nám dost vadila – prezentace myší na webu Logitechu. Na jedné straně  chybějící  některé technické specifikace použitých komponent – sensor a spínače, na druhé straně defaultní věci popsané tím PR jazykem, který zní tak světoborně. Má tohle Logitech zapotřebí?

Nicméně, my už neskáčeme na špek marketérům. Myši jsme podrobili intenzivnímu týdennímu hraní, koukli jim pod sukně, a naše doporučení je KUPUJEME. Výborné výrobky, od kvalitní zavedené značky, které si nás získaly. Pokud to ovšem nebylo placebo, které mi přivodilo sledování reklamních videí Logitechu. A pokud to bylo placebo, tak holt marketéři odvedli dobrou práci.

P.S.

Musel jsem se vrátit zpět ke své Steelseries. Tedy šetřím na novou, logitechovou, hou hou hou...(zdroj Ivan Mládek)

 

{gallery}/phocagallery/Gmouse{/gallery}