Sport a doping aneb cheating again?

Written by prosek on 16 February 2012. Posted in Herní scéna

Profesionální sport je profesionální proto, protože je to profese, nebo v jaksi ořezaném provedení když jsem někde na bedně, dostanu za to nějaký kačky nebo něco, co se alespoň  za kačky dá směnit na Aukru.

V okamžiku, kdy do sportu vtrhly peníze, se ze sportu stalo zaměstnání. A jak je obvyklé, v zaměstnání to není žádná sranda. Chcete-li hodně vydělat, musíte být hodně dobří, hrát se šéfem golf nebo alespoň piglovat jeho manželku. Cesta za úspěchem vede, bohužel, většinou přes záda vašich spolupracovníků. Ostré lokty jsou nutností, každá rána pod pás je dobrá. Jistou analogii vidím i v českém "progamingu". Jak zpívá Landa - "Peníze, peníze hýbou světem, přidej se a pak kulometem, smíš určovat právo...", prachy jsou hybatelem skillu, emocí i temné strany Síly.

Takže zase tu máme prý cheatera. Na poslední EU LAN pořadatele Grunex.com se prý jeden frikulín s cool bílým headsetem krčil za autem a využíval bug jménem selfspect. Přišli mu na to a dostal bití... no, ne doslova, pouze mikroskopického banána. Proč o tom píšu? Zaujaly mne komentáře pod článkem na webu eSuba. Padala tam silná slova, hlavně ta o morálce a fair-play. Přitom každý "progamer" mastí "zakázané" specialitky přes makra na myši, jiné bugy se při hře běžně použivají a tolerují. Pod tím článekm se nakonec rozjel flame jak Brno - sprostá slova, cool urážky, no hnus velebnosti. Profís againts public noobs. Zazdil to Hectic, který profesionálně vysvětlil, že lowendi melou kraviny, protože ani pořádně neví, jak ty všelijaké bugy vypadají a jak se dělají. Což by bylo v pořádku, pokud by ovšem pro-scéna urputně netajila o těchto chybách ve hře detaily. Takže, amatéři si klidně můžou vařit polívku ze šutrů a vesele spekulovat, dokud se profíci nepřestanou tvářit tajemně jak hrad v Karpatech a konečně o tom někdo z nich nenapíše na inet zajímavé čtení.

Fair-play a morálka - touto mantrou se profíci rádi zaklínají, ale bohužel, realita není vždy tak růžově fér. Více než jinde zde platí staré dobré "zloděj křičí chyťte zloděje".

Mnoho povyku pro nic, jsou horší cheaty a bugy, a ty nejhorší mají někteří progameři nabindované přimo do makovic. O nich budu psát později, až nastane čas, až "se to změní".

Share