Cup cup cup... snad to kápne aspoň chlup?

Written by prosek on 04 March 2012. Posted in Herní scéna

Hraj co nejvíc, pořádně to na našem serveru roztoč, a když budeš nejlepší, a u kompu vysedíš důlek, vyhraješ věcnou cenou on nVidia! Na Playzone.cz potunili přístupy, nalákali hráče na vidinu nespecifikované nVidia ceny, a nakonec jim dali hru a dvě trička.

Po vyhlášení se pak na internetu objevily názory, kterým se ani nedivím - viz. komentáře pod článkem. Je to v této zemi již klasika - herní portály mají na svých sajtech vyvěšená loga velkých hráčů v byznysu herního softwaru a hardwaru, tenhle je sponzor, tenhle je partner, a tehle je zase óbr generální partner...a když je contest, ceny jsou generálně trapné. Důležité je pouze to, aby se jméno partnera co nejvíce a na co nejvíce místech ukázalo v textech v médiích. Reklama tohoto typu už mě začíná hustě srát. Společnost, která generuje husté a drahé grafárny, na jejíž logo jsem musel čumět pokaždé, když jsem si pustil Crysis, nemá pár podělaných kaček na jednu kurva blbou kartu do soutěže na jednom ze dvou největších eventových herních portálů. Prosedět 200 hodin u kompu s vidinou "ceny od nVidia", a dostat za to hru, tak mě tutově jebne. 

Peníze do e-sportu se v této divné zemi shánějí velmi těžko. Provozovat herní portál, k němu nějaké ty servery, to stojí nemalé kačky, a každý "sponzor a partner" je dobrý. Ale...pakliže se hlavní stránky eventových obchodních společností (například Playzone a Grunex) blyští výstavkou partnerských bannerů jako hruď ruského generála medailemi (btw. český policejní hlavní boss jich má zhruba stejně...proboha, za co?), očekával bych poněkud bonitnější ceny, než trička a hry. Český "systém" sponzorů a partnerů jsem měl tu čest poznat na vlastní kůži, a tvrdím, že existuje způsob, jak ho změnit tak, aby casual hráči kromě toho,  že si betálně zapaří, měli možnost vyhrávat i velmi hodnotné ceny. Backend českého e-sportu není žádná selanka, to mi věřte, a že to chce radikální řez, tak vo tom žádná.

P.S. úmyslně píši pouze o casual hráčích, české progamery nezmiňuji, protože pro to mám velmi zkušenostně nepříjemný důvod.