Mechanické klávesnice v2.0

Written by Over on 09 March 2012. Posted in Herní scéna

Jsem si jistý, že většina z vás/nás/jich (nehodící se škrtněte) pojem "mechanická klávesnice" nezná. Jak by taky ne, v ČR je téměř nenajdete, nesvítí, nemají makro klávesy ani displeje...ale přesto jsou nejoblíbenější volbou profesionálů a znalců. I kdyby jste je viděli, nepoznali byste je a asi byste nad nimi jen ohrnuli nos. Poslední dobou ale zažívají druhou renesanci a popularita stoupá.

Úvod

Předem je nutné říci, že mechanické klávesnice nejsou žádná novinka nebo revoluční vynález elektrotechnického průmyslu. Ve skutečnosti, mechanické klávesnice byly klávesnice, které se využívaly u prvních počítačů. Proč se nepoužívají teď? Jednoduše byly příliš drahé a technicky složité. Když byly vynalezeny rubber-dome klávesnice (ty, na kterých píšete právě teď), mechaniky musely zmizet ze scény. Rubber-dome jsou extrémně levné (dají se sehnat od stopadesáti korun), jednoduché a poměrně dlouho při běžném používání vydrží. 

Tak to byla trocha historie na úvod, jdeme na to. Mechanické klávesnice jsou klávesnice, které pod keycap (ta věcička, na kterou dáváte prsty, když píšete, v podstatě čepička klávesy) nemají gumovou bublinu, ale složitou krabičku, která má vevnitř nějaké kovové sponky a pružinku. Rozdíl v psaní na rubber-dome a na mechanické klávesnici je propastný.

Srovnání stisknutí klasické rubber domky, notebookové rubber domky a MX Cherry Blue switche

Vidíte rozdíl? Zatímco u rubber-dome klávesnicí "rozmáčknete" gumovou čepičku, která se náhle podlomí a způsobí kontakt, tzv. aktuaci a odešle informaci do počítače; u mechanické klávesnice stisknete switch, který má nelineární odpor - zprvu to jde lehce, pak trochu těžce a pak zase lehce. A tady je ta změna. V tom prostředním bodu, kdy to jde trochu více těžce proběhne aktuace - v polovině dráhy. Tady je graf průběhu stisknutí, abyste si udělali představu. Zdůrazňuji, že mechanických klávesnic je mnoho druhů, některé mají odpor 45 g (Brown switche), některé přes 80g (Black switche) a mají samozřejmě rozdílné grafy - můžete si vybrat.

Tak tedy takto to funguje. To je na úvod vše a přesouváme se dále...

Výhody mechanických klávesnic

Výhod má mechanická klávesnice mnoho, začněme třeba při samotného pocitu z psaní.

Když jsem byl ještě vlastníkem rubber-dome klávesnice, byl jsem docela spokojen. Jakmile mi ale z Anglie přišla má Filco Majestouch FKBN104ML/EB s Brown switchi, názor se naprosto obrátil. Od té doby co mám klávesnici, na které právě píšu, mám opravdovou nechuť psát na "gumácích" - je to jako kdyby pod keycapem byla moucha, kterou neustále mačkáte. 

V čem je to jiné? Především v odporu klávesy. Moje MX Cherry Brown mají odpor 45g - oproti standardním 60-90g je to ohromný rozdíl. Stisknout klávesu je opravdu lehounké a moje WPM se zhruba o 20-30% zrychlilo. Těžko se o tom píše, to musíte vyzkoušet na vlastní kůži. Jak to ale zkusíte, není cesty zpět (na geekhacku to popsali jako "sex on fingercaps"), a protože tyto produkty nejsou zrovna levné, mohli byste si přijít o docela dost korunek :)

Můžete si také vybrat parametry jako odpor, zvuk, linearita nebo taktilní odpor a délku dráhy stisknutí. Každý druh switche je jiný. Na výběr jsou 3 hlavní druhy - Blue, Black a Brown a další, kteří se hůře shánějí - White, Red, Clear apod. Proč se tak jmenují bude z následujícího obrázku snad patrné. Napravo je moje Filco :)

 

Další výhodou je kvalita zpracování a spolehlivost. Když vezmete mechaniku do ruky, první co vás zarazí je její váha - klidně až ke dvěma kilům. Mechaniky jsou z tvrdého plastu a mají v sobě často ocelový plát, aby neklouzaly po stole. SteelSeries dokonce tvrdí, že jejich 6gv2/7G by přežila i kdybyste s ní třískli o zeď. No, a na jedné výstavě to i udělali. Vypadlo pár čepiček, ale ty se nacvaknou a jedeme dál. Mechanické klávesnice mají životnost minimálně 50 milionů stisknutí na každém switchi, což je 50x více než rubber-domky. Mechanika by vám mohla vydržet až do smrti, pokud ji tedy nepolejete. Bohužel, i ty nejlepší mechanické klávesnice kapalině  podlehnou. Fuck the liquid!

Jsou také velmi populární mezi touch-typisty a profesionálními hráči (především RTSek, u FPS není klávesnice až tak důležitá jako myš). Nedělejte si iluze, ty gumové šunty za dva tisíce od Razeru s displeji a makro klávesami a barevnými světýlky, které sami propagují, opravdu nepoužívají. Fakt. Buď hrají na šuntech za pár šupů, nebo na tomhle.

Většina mechanických klávesnic má samozřejmě anti-ghosting a N-Key rollover, což zajišťuje registraci neomezeného počtu stisknutých kláves zaráz a absenci ghostingu, kterým se vyznačují rubber-dome klávesnice. Jde o to, že zmáčknete třeba E, R a F zaráz nebo v krátkém intervalu a napíše se vám i D. Přítomností jednostraných diod je u mechanických klávesnic tento problém zaručeně vyřešen.

Výhodou a nevýhodou zároveň je zvuk. I ty nejtišší switche jsou stále podstatně hlasitější než rubber-dome klávesnice, což znamená, že dobře uslyšíte, zda byla klávesa aktuována nebo ne. Je to způsobeno dopadem keycapu na tvrdou "podlahu" klávesnice. Na druhou stranu, pokud někdo v místnosti hodlá spát, asi ho to příliš nepotěší. MX Cherry Blue, nejhlasitější switche, jsou hlasité zhruba jako klikání propisky. Ostatně, zvuk si můžete vyzkoušet na těchto stránkách. Vyberte si klávesnici a switch, co se vám líbí, spustťe a pište. Stránka bude simulovat zvuk klávesnice, a můžu říct, že minimálně u Brownů se trefila. Link je tady.

A poslední věc, mechanická klávesnice se dá jakž takž i kustomizovat. Barevné klávesy nebo návody jak je jednoduše nabarvit se dají nalézt na internetu. Já osobně mám červený Esc a modré WASD (obrázek níže), ale dají se najít ujetější kousky, dokonce někteří lidé na geekhacku vám klidně udělají na objednávku jakoukoliv klávesu jakékoliv barvy a motivu.

Takže si to zhrneme, výhody jsou...

  • pocit ze psaní
  • možnost vybrat si odpor, zvuk, (ne)linearitu a dráhu switche
  • spolehlivost, výdrž a kvalita zpracování
  • N-Key rollover, anti-ghosting
  • zvuk
  • používají je opravdoví profíci -> záruka kvality
  • dají se upravovat

Nevýhody mechanické klávesnice

Tady to je podstatně jednodušší. Mechaniky mají jen dvě velké nevýhody.

Prvním je nedostupnost. Většinu lepších mechanik v ČR ani SR nemáte naprosto šanci sehnat. Nejbližší stát, kde se něco málo dá splašit je Německo, ale tam nabídka taky nestojí za moc. Pokud chcete lepší klávesku, musíte hledat v Anglii, USA, nebo v Asii. Na druhou stranu, nějakou tu průměrnější mechaniku seženete i zde, za zmínku stojí Razer Black Widow (jediná slušná klávesnice od Razeru) s MX Cherry Blue switchi, nebo SteelSeries 7G / 6Gv2 s MX Cherry Black switchi

Druhá nevýhoda je cena. Cena je asi největší důvod, proč se příliš mezi bežnými uživately nechytly. Nejlevnější seženete od 1 800 Kč; značky jako Filco, Ducky nebo Topre se ale mohou vyšplhat až na 4 000 Kč. Můžu ale říct, že se mi ty tři tisíce za Filco vyplatily.

Trochu méně podstatná malá nevýhoda je to, že mechanické klávesnice až na dvě tři vyjímky nemají podsvícení, makro klávesy, displeje, profily a pokročilé drivery, USB a 3,5mm huby apod. Ne, že by nemohly, ale jednoduše to není potřebné. Makro klávesy stejně je asi nepoužíváte a na turnajích jsou přísně zakázány. Podsvícení se může hodit, když nevíte, kde leží jaká klávesa, ale to byste se měli přece naučit nazpaměť (na to doporučuji verzi klávesnic "Otaku", nemají potisk), na displej se dívat stejně není čas, a USB a 3,5mm huby se dají nahradit. Také většina používá PS/2 konektor, který je sice ve všech směrech lepší než USB, některé novější počítače a většina notebooků ho ale nemají. Naštěstí je možné sehnat redukci a u lepších je v rámci balení. Radši se ale prodejce zeptejte :)

Rozdíly mezi switchy

Naprostá většina mechanických klávesnic používá sérii switchů MX od německé společnosti Cherry. Tato série se vyznačuje tím, že každý switch má naprosto rozdílné parametry a odlišují se barvou. Patří mezi ty nejkvalitnější, takže nimi byste chybu rozhodně neudělali.

Některé klávesnice používají i switche od Topre nebo ALPS, ale ty jsou přemrštěně drahé, spíše pro sběratele.

MX Cherry BLUE - nelineární (rozdílný odpor v průběhu stisknutí), odpor 45g (malý), velmi hlasitě klikají! Vhodné pro psaní a hraní RTS her. Používá je výše zmíněná Razer Black Widow.

MX Cherry BROWN - nelineární, odpor 40g (nejlehčí), neklikají ale slyšet jsou i tak (nijak zvlášť hlasité to ale není). Vhodné v podstatě na všechno. V ČR seženete jen u jedné klávesnice - Zowie Celeritas (tu používá např. tým StarTale), ale cena je přes dva tisíce, spíše ke třem. To už můžete mít Leopolda FCR2000 z USA :)

MX Cherry BLACK - lineární, odpor 80g (nejvyšší), neklikají a nejsou příliš hlasité. Vhodné prý na FPS, ale já o tom docela pochybuji (Browny jsou asi lepší). Používají je klávesnice SteelSeries. 

Pokud tedy do toho jdete, doporučuju si projet co nejvíc stránek a rad. Zde je krátký souhrn.

Největší a nejobsáhlejší průvodcem světem mechanických klávesnic - ZDE
Neméně podrobný průvodce z geekhacku - ZDE
geekhack.org, nejlepší forum o klávesnicích. Pokud se něco nedozvíte o klávesnicích na geekhacku, nedozvíte se to nikdy - ZDE