DotA2 bude free2play, nikoliv pay2win

Written by Over on 20 April 2012. Posted in Hry

Tentokrát menší mucinQy :-* blogísek; neboli bleskovka. Křupavá, ale bez cukru.

Místo mnou očekávaného aplausu se oznámení finančního modelu Doty dočkalo spíše negativní reakce. Jistě, obavy, že půjde o pay2win model, jsou pochopitelné. Nejsou ale opodstatněné a jsou naprosto zbytečné.

Není totiž důvod se nijak zvlášť rozčilovat, protože model Doty bude, jak říká ó velký GabeN i anonymní milovaný tvůrce IceFrog, naprosto v pohodě a mikrotransakce budou čistě kosmetického charakteru. Ne, hrdinové budou od začátku pro každého zdarma. Jo, jasně, tohle jsme už slyšeli. Ale ona je to pravda. K sakru, je to kompetitivní progamingová hra - to si myslíte, že by tam udělali podobné sračky jako maj v LoL?

Kdo se o hru zajímá, určitě zná blog Cyborgmatta. Ten se minuty po uploadnutí každého nového patche hrabe v snůšce stringů, textur a particle efektů, kterou pravidelně každý týden Valve přináší, a s výsledky bádání se s komunitou dělí. A že toho vyhrabal.

Takže abyste si udělali představu. V Dotě 2 jsou hrdinové. Moc. A vypadají furt tak nějak stejně. V LoL to vyřešili po svém - skiny. Ve Valve jdou ale na to jinak - nebo spíše jako v TF2. Čepičky, brýle, kabátky, mečíky, hlášky, hezčí kouzla, potupné animačky (Furion hrající na kytaru), nebo rovnou celé skiny, jako např. Tidehunter kosatka a podobně. Ancient Apparation se slunečními brejlemi nebo Batrider s kšiltovkou, uživatelům se meze nekladou. Ano, protože ty předměty do hry budeme dělat MY, hráči. Steam Workshop, bitches! Jestli váš výtvor bude stát za to a Steam ho schválí, můžou ho ostatní za pár centů koupit a dostanete podíl. Jenže kdyby šlo jen o hrdiny, to by byla nuda. Kosmetických úprav se dočká i kurýr - z oslíka se může stát žába, vzducholoď, mýval nebo čokl. A vystajlovat jde dokonce i hlasatel. Přijde vám Quakařský "M-M-M-M-MONSTER KILLLLLLL!" moc nudnej? Tak si kupte Announcer Pack třeba od Dr. Kleinera z Half-Life, nebo namluvený vaším oblíbeným hrdinou. Ovečkový hex už se ohrál? Tak si kupte prasátko nebo kuřátko.

A kdyby to náhodou bylo málo, po zabití nepřátelského hrdiny máte šanci na drop malé krabičky s nějakým z kosmetických předmětů, které můžete dát kámošovi, prodat nebo sám použít.

Zajímavým zvratem je ale systém karmy - dobráci budou odměněni čepičkami a skiny, flameři skončí v low priority queue s možností se vykoupit za své hříchy. Win/win.

Otázkou zůstává vliv na progaming - ten se ale hraje v soukromém lobby na speciální Tournament verzi, takže tam úpravy pravděpodobně nebudou mít efekt.  Tak jak to má být.

Takže ve výsledku docela v pohodě, ne? Na vině je samozřejmě prezentace mainstreamových portálů - teď už víte víc. Není zač.

Více informací zde a zde.