O žínce a jiných žďímadlech

Written by Clank on 08 May 2012. Posted in Hry

Mezitím co výsledek symbiózy slov "kreativita", "roztomilost" a "plošinovka" klatí nejlepší toustovač dostupný na světovém trhu (opomeňme mimozemské trhy a jejich X-Shit), v temných laboratořích jeho stvůrce se kutí další pokus o přeříznutí našich mašin. Jenže zatím to nevypadá, že by se veřejnosti líbilo zaměnění posledního slova za "závodní arkádovka".

Když se vůbec poprvé prosákla informace o možném motokárovém zpracování LittleBigPlanet, situace hodně připomínala denní pořádek v Anglii nebo Americké zpestření rána. R.I.P. LBP, we're going to miss you, dolarochtivost Sony nezná mezí, ideologie hadrového panáčka skončila smutně. Na barevný závody s editorem tu je ModNations Racers, proč ztrácet rozum a peníze s neinvenčním paskvilem pohřbívající sérii ve prospěch umaštěných kravaťáků. Herní weby byly zatopeny narážkami na rejžování a neschopnost zavedení nové IP, "obliba" se ve spojitosti s LBP začala stávat sprostým slovem a ani moderátoři nešetřili svými rejpavými poznámkami - ať v podobě psané, nebo rovnou osobně v podcastech. No a tahle mexická vlna cenzurovaných nadávek by zcela jistě stadion obkroužila ještě párkrát, kdyby se jí United Front nerozhodl přetrhnout. A god kill the queen, ono se jim to zcela neočekávaně (sarkasmus) povedlo.

Reveal trailer přetrhl nitky spřádané všemi kritiky s velkou hubou, 100% samozvaných protiargumentů bylo sežehnuto silou čiré úžasnosti a jakýkoliv pokus o protiútok byl policií vnímán jako kód 45-11 (sebevražda). No... možná jsem to trochu předimenzoval, ale no-one cares, myšlenka je kořenová. Opravdu se ukázalo, že většina nadávek je bezpředmětných a LBP Karting vypadá na fantastickou hru s obřím potencionálem. Jestliže se ModNation Racers povedly, motokárky z univerza LBP si zas pro jednou můžou dělat ambice na racing arcade of the year (řekl někdo Dirt Showdown? jednoduchá odpověď) - přičemž tím jsem se sympaticky dostal k potencionální rivalitě mezi těmito dvěma tituly. Žádná není a ani nebude - ačkoliv z dálky vypadají oba dva sobě podobní jako vejce vejci, po bližším prokoumání začnete vnímat fatální rozdíly.

ModNation bylo hned od začátku konceptováno jako realistický simulátor (teď nemyslim autentické řízení nebo reálnou fyziku) s arkádovou hratelností (got it now?) a roztomilou grafikou. Editor tratí natáhnul herní dobu do závratných délek a představil doposud neznámý zážitek z modelování vlastních okruhů, což zahrnovalo i vyrovnávání/ zahlubování terénu, správy globálních problémů (světlo, voda, vítr) a samozřejmě mnohočetné možnosti editace trati. Od LittleBigPlanet Karting bych čekal už opravdu čistou arkádu - veškeré ty hrátky s kopci hodit za hlavu a zaměřit se spíše na detaily, které publicita u LBP2 natolik milovala. Tady si totiž nebudeme hrát na ultrarealičnost tratí, na pouště jako z Dakkaru nebo bažiny z WRC, své místo zaujme perfektionismus a jednoduché přeplnění tratí čímkoliv, co se mihne v  paletě předmětů. Ostatně, to dokáže skoro každý - uměním už bude to udělat tak, aby to lidi bavilo a vypadalo to ještě k tomu cool. A kdo ví, třeba budou tentokrát MM při vybírání těch nejlepších tratí skromnější na podmínky (protože u LBP2 to byl celkem hardcore).

Šrám hatování si ale sebou LBP Karting ponese klidně i několik let po vydání (možná si vzpomenete na citace z Koránu v LBP1), otázkou zůstává, proč tomu tak bylo. Co přesně se lidem nelíbilo na myšlence postavit na základě úspěšné plošinovky závodní odbočku (jestli za tím nestál hejtovací syndrom)? Moc dětské? Směšnost tomuhle takzvanému argumentu vydržela i přes jeho používání u hlavních zástupců série, editor levelů v LBP2 by dítě do osmi let nepochopilo ani s čestným členstvím u MENSY a věkový průměr fanbase se rozhodně u kojeneckých let nepohybuje (ani nezmiňuju fakt, že podle PEGI hra obsahuje násilí a potencionální faktor strachu). Možná ano, cílovka Karting bude tentokrát asi lehce níž, nicméně tím se dostane do rukou širšímu publiku a fanoušci si ho stejně koupí. Byl snad nějaký podobný problém u Crash Team Racing? Odpověď je dvoupísmená a rodinu Bandikůtů na motokárách si ti starší z násužívají do dnes. Problematiku s ModNationem snad probranou máme a poslední zbraní haterů je tedy fakt, že se z LBP stala dojná kráva Sony. Stejně jako všechno ostatní, je to pitomost na entou a autorům těhle odvážných citací bych někdy přál potkat kutily z Media Molecule. Když už by neprozřeli, jejich tváře by dostali lehce rudší nádech.

Snad jsem na stranu neosvícených naplival dostatečně, LBP Karting letos na PlayStationu znovu zavede režim sešitých panenek a miniaturních autíček - připravte si ovladače, trénujte nadávky a hlavně leštěte mozek, jestliže chcete něco obstojného v editoru tratí vytvořit. Jo a pardon, ty lopaty můžete zahodit, United Front hrobeček haterům vykopal dostatečně hluboký.