PC gaming je mrtev?

Written by Over on 23 May 2012. Posted in Hry

Pche, ani náhodou. Právě byly zveřejněny prodeje D3 a jak jsem psal před dvěma dny v článku srovnávající úspěch třetích dílů Maxe Payna a Diabla, shareholdeři Blizzu budou určitě spokojeni.

No, samozřejmě jsem měl zase pravdu. Nebudu to prodlužovat, v prvních 24 hodinách se prodalo 3,5 milionů kopií (nejsou tam započteny Annual Passy) a do dnešního data bylo prodáno 6,3 milionů. To je opět kurevsky hodně. Dokonce to stačí i na pokoření světového rekordu - D3 je tedy oficiálně nejrychleji prodávanou PC hrou. Marketingová kampaň vyšla, hypemachine se vyplatila a Blizzard může počítat prašulky z tučných sběratelek a příští týden i z aukce. Jsem zvědavý na kvartální výsledek a celkovou sumu, protože tohle nedali ani s WoWkem a jeho datadisky.

 

Navíc se vysvětluje i stav serverů po launchi- první den se totiž připojilo (nebo se o to pokusilo) až 4,7 milionů lidí (to už jsou ty Annual Passy). Pro srovnání, poslední datadisk WoWka (který v roce 2010 stanovil nový, tentokrát celosvětový rekord) prodal v prvních 24 hodinách 3,2 mega. Nebudu Blizzard obhajovat, i podceňování se je chyba a servery vypadaly v úterý opravdu katastrofálně, ale 4,7 mega... to se dá pochopit. A je to lepší než se o pár milionů přecenit, že? (viz článek Game over

Rozpočet dvanáctiletého vývoje to asi nepokryje, ale naštěstí se nekonal flop ve stylu DNF a čekání se asi celkově vyplatilo. Tak asi už nezbývá jen pogratulovat. Maxi, sorry, ale tohle je jiná liga. 6,3 milionů kopií jen na PC, "umírající a warezácké" platformě v prvním týdnu? Navíc beznadějně vyprodány napříč celou ČR? To je vážně nářez.

EDIT: A v Blizzu už se slaví...