The ultimate just got better

Written by Clank on 14 June 2012. Posted in Hry

Je tomu těžké uvěřit (no ikdyž...), ale já si tak strašně rád dělám z Microsoftu prdel. Vlajkovou lodí posmívání je samozřejmě X-Shit, ať je to z té strany s logem nebo z té druhé se specifikacemi (tj. kvalita nulová, hardware žádný, poplatky zaručeny) - ale ještě víc miluju, když přijde gentlemanské Sony ve francouzské uniformě a uštědří Gatesovskému podniku takovou facku, až se mu protočí hlava a šavli plnou zahanbení hodí za nejbližším rohem. A čeho že se tahle olympiáda ve větší imbecilnosti týkala tentokrát? Fakt, že Mrkvosoft si účtuje poplatky i za nahození jističů a zapnutí televize, snad nemusím znovu připomínat, ale Sony na to jde úplně z jiné strany barikády. O PlayStation Plus jste snad slyšeli, je to CoD Elite a BF Premium téhle konzole, jednoduše bonusový obsah a fetaury za mírný poplatek. Doposud to byly výhody diskutabilní, protože cloud-saving většina lidí moc nevyužila, primárně kvůli slevám do PS+ lidé opravdu nešli a automatické stahování i bez zapnutí přístroje je funkce, jejíž absence u normální nabídky běžného konzolisty se nedá dobře oargumentovat. Z průšvihu a rejžackého pramene to osvobozoval fakt, že skoro všechen bezpoplatkový obsah stál za utracené peníze a člověk ho i po vypršení členství pravidelně používal. Je to fajn služba, jejího člena nijak extra oproti obyčejnému smrtelníkovi nezvýhodňuje a komunita si ji veskrze pochvaluje. Marketing je ale marketing, Sony se musela s nějakým lehčím vylepšením na E3 předvést. 

Očekávání obecenstva (teda jestli se tak tlupa neoholených žurnalistů dá nazvat) původně směřovala k nějakému propojení s Vitou, tahle teorie byla ale v porovnání s realitou malý přežblebt nějaké zrzaté britské kadeřnice. Sony se vytasila s inovací a před celým tím stádem informace-žebrajících jinochů odpřísáhla, že PS Plus bude do budoucna měnit k lepšímu - a my si pod tím máme představovat haldy volného obsahu, slevy jako z amerických butiků a luxus služeb připomínající italské lázně. No sice to hladí uši a trýzní myšlenky, ale podobné sliby vyslovila ústa předvádějících již mnohokrát ("We're going to have a whole lot more Sorcery to show up in future" - Christian Busic, E3 2010) a upřímně, já jsem nad nimi, jako i nad zbytkem konference, prostě zívnul (bylo půl čtvrtý, to se snad nesmí?). Na rozloučenou pak hostesky rozdali ještě nějaký zbytečný kódíky k one year PS Plus for free, ale to mě opravdu zajímalo asi jako výška vln na východě Atlantiku. Přehlížet jsem to ale neměl, protože to byla předzvěst toho, jak všem nakope Sony v budoucnu zadky.

Právě díky japonskému gigantu české politické scéně zrudly tváře i trencle, jelikož červnová nabídka PlayStation Plus splnila veškeré sliby udané od moderátorů na E3. S hrami gratis se roztrhl pytel, který by Mrkvosoft musel šít jednu celou dekádu, výčet full-game trialů silně připomíná argentinský bleší trh a do třetice přirovnání, všechny témata kdy dostupné pro PS Plus, navíc seřařené podle míry oblíbenosti, dají vzpomenout na učesané pražské prodejny Applu. A pozor, není řeč o nějakých bokovkách z PSN, které vydal zámořský vydavatel z Pobřeží slonoviny a jejichž doba vývoje hraničila s pěti minutami, ale kvalitní, křupavé a žurnalisty prověřené kousky, které mají k Bčkové hře daleko jako latina k asbuce. Jmenovitě? Takže to máme InFAMOUS 2, LittleBigPlanet 2, Motorstrom: Apocalypse, Darksiders, Oddworld: Strangers Wrath, Warhammer 40k: Space Marine... mám pokračovat? Já se teprve dostávám do ráže...

26 (!!!) položek zdarma stažitelného obsahu, přičemž tří-čtvrtina je herního a zbytek doplňkového (avatary nebo soundtrack) charakteru, to všechno za pouho-pouhých 390 Kč na tři měsíce (přesně tak, to je mírně vyšší cena než předplatné XBL). Je toho snad málo? Ale ano,  tohle je totiž pouhý začátek - následuje 7 signifátních slev, přičemž cena jde v některých případech až o polovinu dolů! Poté 35 hodinových trialů nejrůznějších her, mezi kterými neabsencují všechny díly vousatého Ezia (a chcíplého Altaira), BF3 nebo třeba konco-rozličný Mass Effect 3. Dort bez třešničky má ale přece jen pouze poloviční požitek, takže šikmoočci z druhé strany zeměkoule přidali na jídelní lístek i všechna témata pro XMB (Xross Media Bar, opravdu to nic společného s x-shitem nemá), která kdy byla pro PS+ exkluzivně dosutpná, a těch je něco kolem padesáti. Všechny dynamická, samozřejmě. Jako menší bonus berte i cloud-saving a unikátní fuknci, která ve Vámi určený čas zapne konzoli, stáhne updaty všech Vašich her, updaty konzole, stáhne a nainstaluje Vámi rozjeté položky z PS Store a ještě pročistí disk. Zní to složitě a nepotřebně, jenže až vám membership skončí, sami poznáte, jak tvrdá je realita a jak nepostradatelná tahle funkce je (vlastní zkušenost). 

Tak si to zkuste sečíst, podtrhnout a zarámovat - co vám vyjde? Že PS+ je v současné době nejvýhodnější masová prémiová služba, kterou lze na trhu dohledat. Za 4 kila na tři měsíce a něco přes litr za rok získáte děvku, která Vás zadarmo obslouží na pětadvacet způsobů, přidá k tomu 50 ochutnávek a 5 slev na její služby. Jo a ještě si jí můžete reskinnout do dalších padesáti podob, uložit do nejbližšího nevěstince a ona vám přitom všem ještě poslušně uklidí byt a naleští čínské vázy. Jó, to není žádná hajzlbába od Shitysoftu, tohle je pravá definice slova "servis". Berte jako všichni ostatní, nebo nechte ležet a litujte každé vteřiny svého mrzkého života - Sony tentokrát ukázalo, že i bonusová služba se dá naráz označit nálepkami "levné a kurva velké". Tenhle zajíc v pytli je totiž pořádná korba.

Share