#SaveHOTS

Written by Over on 24 October 2012. Posted in Hry

Hrajete ještě někdo StarCraft? Já jo, ale co vy ostatní? Že je LoLko lepší? Oukej. Dnes si povíme o něčem, co otřásá stárkrafťáckou komunitou - o největší krizi, která ji vůbec kdy potkala. Dnešní příběh by se mohl jmenovat "Jak umírá legenda".

Prolog

SC2 byla, je, a ještě nějakou, avšak stále krátící se dobu bude Progamingová hra s velkým P. Když se řekne slovo progaming, většině lidem naskočí SC a CS (a Prosekovi vyrážka). Tyhlety dvě písmenka dominovala PG scénu od počátku tohoto tisíciletí a staly se jeho ikonami. Dalo by se říct, že jsou pro eSports něco jako fotbal a hokej pro sporty tradiční.

CS1.6, snad nejpopulárnější a nejdokonalejší PG FPSku (fandové Quaka prominou), ale potkal nedávno neblahý osud - dropnulo jej IEM. Proč? Že prej blbá grafika snižuje o hru zájem. Bullshit. No a vzhledem k tomu, že v severní Americe CSko hráčskou základnu prakticky nemá (codko halo tousty yadayadayada), je to oznámení v podstatě nekrologem. Jo, Dreamhack v CSku stále jede, ale sám tu komunitu neutáhne. A ačkoliv CS:GO je super hra, nemůže se s CS1.6 srovnávat.

 

A jak to tak vypadá, SCčko je na řadě. Ne, nechcípne za měsíc nebo dva, po pravdě asi ani za rok nebo dva - ale jestli se něco nezmění, je to začátek pomalého konce. 

Korejci, BW a příchod SC2

To, že abyste si mohli vzít korejku, musíte nejdřív porazit jejího otce v SCčku, ví asi každej, kdo někdy o slovní spojení Korea a SC zavadil. Když do Korei vlítl internet a začaly se zakládat tzv. PC Bangy (něco jako naše "herny"), StarCraft 1 byla jedna z prvních her, která se na hardiscích počítač v PC Banzích zabydlela. Shoda okolností, žádná věda, prostě jim to přišlo kůl a bylo to v mulťáku, tak proč ne. Netrvalo dlouho a společně s příchodem BW se v Korei objevilo OSL, MSL a další všemožný SL, který se vysílaly na asi dvou kanálech zaměřených na eSports, jejichž název se taky skládá (resp. skládal) z různých písmenek. Prostě to tam bylo velký, a to jako fakt hodně.

Fast forwardnem pár let dopředu a přichází SC2. Zprvu nic moc, korejce to moc nezajímalo, ale Blizzard to tak tlačil (jak by řekl Amahara, je prostě křupavější a čokoládovější) až pár profíků přešlo z jedničky na dvojku, založilo se GSL a rozjelo se to. Tím ale nepřímo zadusili BW, na jehož úspěchu dvojka stojí. Nějakou dobu jednička i dvojka koexistovaly, ale v únoru tohoto roku kanál MBCGame ukončil činnost a s tím bylo spojeno i zrušení MSL. To samozřejmě vyvolalo mezi progamery vlnu konverzí z jedničky na dvojku a ještě větší vlnu celkových a definitivních odchodů ze scény. Nejprestižnější turnaj OSL sice stále funguje, ale jen z pohledu na BW fora je vidět, že komunita se ztenčuje a ztenčuje a ztenčuje...

Blizzard zkrátka šel all-in a vše vsadil na SC2. Jak se ukazuje, asi to byla chyba.

2002, blíže neidentifikovaný SC:BW turnaj v USA

Hell, its about time

Mimo Koreu se BW tolik neuchytil, ale SC2 bylo populární docela rychle - Blizzard je prostě záruka kvality a jen pár dní po začátku bety se konal první turnaj. Velmi slibný začátek potvrzovalo IEM, DH, MLG aspol. kteří nové SCčko picknuli prakticky okamžitě. Scéna byla rostoucí každým dnem a komunita bujela aktivitou. Tohle byla ta hra, která progaming pořádně boostla a táhla nahoru.

Tento růst trval v podstatě až do konce 2011. 2012 měl být rok StarCraftu - ceny byly stále vyšší, turnajů přibývalo, Blizzard kvůli jeho vlastním SC turnajům zrušil BlizzCon. Twitch.tv dokonce odstranil SC z hlavní stránky, protože to bylo prostě nefér - streamy SCčka byly narvané k prasknutí a ostatní hry neměly šanci. Metagame se taky vyvíjela, objevovaly se nové talenty a prostě to bylo všecko super. LoLko zrovna vyšlo v Korei a většina SCčkařů se tom zoufalému pokusu Riotu o ukousnutí si svého kusu koláče smála. Hra, která byla od svého prvopočátku vyvíjena jako casual NEkompetitivní alternativa k příliš hardcore Dotě přece nemohla proti zavedenému kolosu s dvanáctiletou tradicí, kterým byl StarCraft, mít nejmenší šanci.

Beginning of the end 

Jsme v polovině roku 2012 a SC asi dosáhl svého plató. Nikdo přesně neví proč, ale prostě nastala stagnace. A to jak v metě, tak i co se týče sponzorů, cen apod. Hráči na hru přišli, dosáhli bodu, odkud pokrok půjde jen opravdu pomalu. Dalo se předpovědět, kam se hra bude ubírat; zezačátku se vůbec neútočilo a zergové dokonce double-expandovali bez Spawning poolu. Na frontpage twitche se SCčko zase objevilo - většinou bylo první, ale LoLko začalo vystrkovat růžky a tak komunitu SC2ky vysávat a "krást" hráče. Day9 měl dokonce skoro třikrát míň viewerů než obvykle. Sponzoři neodcházeli, ale ani nepřicházeli. Prize pool turnajů se začínal pomaličku snižovat a zájem opadat.

Back to the future present 

Vůbec celou tohle vlnu deprese v SC2 komunitě vyvolalo rozpadnutí týmu SlayerS, které se stalo zhruba týden zpátky. Jeho zakladatelem totiž nebyl nikdo jiný než BoxeR "The Terran Emperor", který se na funkci hráče vydlábl, stal se koučem a který nakonec přestoupil do SKT. No ale to nebylo to nejhorší - problém byl v tom, že ze SlayerS u SCčka zůstalo jen pár lidí. Většina talentů totiž přešla na LoL, které se v Korei překvapivě šíleně rozjelo a už je populárnější než SC2 s BWčkem dohromady (a přešly na něj dokonce i legendy jako NaDa!). GomTV aby toho nebylo málo zahájilo LoL ligu a např. znamý SC play-by-play komentátor Tasteless, který stál u SC od jeho počátku v zahraniční scéně, ho začal také komentovat. Na streamy WoWka se dívá víc lidí než na streamy SCčka a na LoLko skoro čtyřikrát víc. Hezky česky: jde to do hajzlu, LoLko pomalu ale jistě rozdupává nepřímo v případě SC a přímo v případě Doty konkurenci. Riot pumpuje do LoLka neskutečný prachy, tráva je za plotem přece vždycky zelenější a tak se těm progamerům ani nedá divit.

Epilog 

#SaveHOTS je iniciativa několika SC progamerů a komentátorů (začal s tím Destiny), kteří tak apelují na Blizzard, aby s tím něco dělal. Heart of the Swarm vypadá oukej - ale to rozhodně nestačí. Hra má problémy balance hluboce zakořeněné (nechci ukazovat prstem, ale ZERGOVÉ JSOU OP!!!), docela otřesné UI a v porovnání třeba s Dotou2 poskytuje minimum funkcí, které by PG podporovaly - jako např. spectator mode pro masy, víc místa pro sponzory, společné sledování replayí nebo přehrávání streamů přímo z klientu. Dota navíc pomocí pennantů umožňuje hráčům progamery přímo finančně podporovat, prostě značka ideál. Když dali minulej víkend Blizzardi na úvodní obrazovku tlačítko WATCH NOW pro Dreamhack Bucharest (kde mimochodem ani SCčko nebylo na main stage), komunita vybuchla nadšením. V LoLku nebo Dotě je to ale každodenní chléb.

Co může Blizzard dělat? V prvé řadě musí hru zatraktivnit casual hráčům, protože hráči jsou diváci a diváci jsou prachy. Představte si situaci - 4 kámoši, máte čas, chcete si něco zahrát. Co zapnete? LoLko, samozřejmě. Zdarma, jednoduchý, uchopitelný. StarCraft je drahý, těžký, frustrující a když prohrajete, vinu můžete svalit jen a jen na sebe, což většina lidí neunese. Jenže zjednodušíte hru, sníží se strop skillu a hra se stane na pro-úrovni nestabilní a jde to do kelu. Je to zapeklitá situace a východisko v nedohlednu. Existuje vůbec? Kdo ví... Jestli ale Blizz nezakročí brzy, budoucnost progamingu bude představovat LoLko a tlustí upocení čtrnáctiletí toustovačáci smažící Xbox verzi CoD:BO a chlastající nonstop dietního Dr.Peppera (ano, narážím na MLG). Doba opravdu hardcore skill-based her jako Brood War už asi pominula.

P.S.: Pokud vás tato problematika zaujala, tradičně nejlepší články jsou na Forbesu - zde a zde

 

 

Share