Titan aneb s čím nás chce Blizzard ožebračit tentokrát?

Written by Over on 30 January 2012. Posted in Hry

Titan. Krycí jméno pro next-gen MMO Blizzardu, které by nás mělo posadit na prdel. Informace nejsou z oficiálních zdrojů prakticky žádné, brzké odhalení nehrozí, a tak nezbývá než se chytat jiných vodítek a spekulovat...

Trocha historie

Velkou část současného týmu Titanu (který byl mimochodem poměrně nedávno docela dost pročištěn, vyhodili několik senior game designerů) tvoří lidé z konzolového studia Swinging Ape Studios, které Blizzard opatřil zhruba rok nebo dva před WoWkem. Ti se zabývali spíše vývojem her na toustovače (rozuměj konzole) a Blizzard s němi měl pár samozřejmě toustovačových projektů, které bohužel (nebo bohudík?) WoWko utnulo. Měli dokonce jednu hru s názvem Nomad opravdu hodně rozpracovanou s tunou příběhu, ale Blizzard radši vsadil na WoW. Nedá se ale říci, že by udělali z hlediska ekonomického chybu, když se podíváme na to, kolik vagonů peněz si vydělali, což?

Lidé z SAS pracovali také na SC:Ghost a Guerrille (něco na způsob Battlefieldu), a mnoho prvků z těchto her bude samozřejmě převzato i do Titanu.

Jedno měly tyto hry společné - jednalo se o hry, které byly spíše sci-fi, někdy post-apokalyptické (Nomad byl např. spíše takový post-apokalyptický steampunk), válka byla hlavním motivem, a které měly velmi zásadní mechaniku - hrátky s časem.

To poměrně nahrává citátům jednoho vysokého představitele Blizzu, Jeffreyho Kaplana:

"Blizzard's new MMO is going to be sci-fi, near-future, post-apocalyptic or historical? All of those combined!"

"So I don't think 'World of Warcraft' would really work that well on the console, but that's not to say that other MMOs couldn't. And we have a pretty savvy group of console developers -- a lot of the guys we inherited from Swingin' Ape really know what they're doing on next-gen consoles. So we might have a few tricks up our sleeves in that regard."

Co z toho tedy plyne? Titan bude rozhodně i na toustovače. Víc lidí, víc penízků. Třeba majitelé záchodu typu XBox jejich nedostatkem zrovna netrpí, když si mohou dovolit kupovat některé tituly i vícekrát (viz prodeje MW2/3, rejp rejp).

A teď "fakta"

Nojo, samé nudné kecy, tak stručně, rychle a v odrážkách. Kdo by neměl rád odrážky?!

• Next-gen může být trochu zavádějící označení, ve skutečnosti se jedná (jen) o lepší grafiku, multiplatformní provázanost a jednu zajímavou herní mechaniku.

• Opět, bude se jednat o MMORPG.

• Co se týče grafiky, vývojáři Titana mají v požadavcích vytvářet HD modely a textury, ale od každého navíc low-polygonovou verzi - je tedy jasné, že Blizzard chce z Titanu udělat opravdu přístupnou a masovou záležitost, kterou rozjede každý. Což dá rozum, pokud má hra fungovat i na toustovačích, které HW pokročilostí proslaveny zrovna nejsou (rejp rejp).

• Ještě zůstaneme u toustovačů - bude se samozřejmě jednat o nadupané next-gen toustovače (jo, trochu oxymorón), takže vydání v příštích několika letech nečekejte.

• Nečekejte také příliš inovace a originality - jak sám Blizz přiznal, jedou jako vždy spíše na jistotu. Ne, že by někdy opravdu originální a inovativní byli, hehe.

• Nejedná se o hru, která se bude překrývat s WoW. Titan cílí na podobnou, ale i tak trochu jinou cílovou skupinu. Blizzard si nebude kanibalizovat vlastní hru, na to jsou to až moc velcí hamouni a WoW až moc dobrá dojná kráva.

• Ve hře bude Product Placement a reklamy. Blizzard na tohle dokonce najmul člověka, který se bude zajímat jen tímto. Tento fakt docela nahrává teorii, že se bude Titan situovat i na Zemi, protože reklama na Redbull by se kdekoliv jinde vyjímala asi blbě.

• Blizzard nabírá na Titan docela dost lidí zodpovědných za UI. Nezapomeňme, že hrát se to bude i na toustovačích, takže udělat dobré lehce hříbečkama ovladatelné UI není nic lehkého.

• Na twitteru různých vývojářů uniklo pár zajímavých větiček. Titan lore bude mít něco společného s Atlantidou, Mayi i feudálním Japonskem 16. až 17. století. Trochu pel-mel, ale už to zní zajímavě, ne?

Cestování časem. Čtete správně. Jednoduše se to dá vydedukovat a nahrává tomu i pár jiných věcí. Spekuluje se o různých historických obdobích naší planety. Těžko si představit jak by to fungovalo v MMO, ale jestli někdo tento koncept dokáže nějak převést do reality, je to jedině Blizzard se svými zkušenostmi phasingu z WoW.

• Nebude to fantasy. Bude se to odehrávat spíše v brzké budoucnosti, která by asi sloužila jako základna pro vaše time-travelling operace.

• Podstatně větší důraz na loot, předměty apod. Blizzard chce velkej profit z aukce, takže nic překvapivého.

• Akčnější, přímočařejší, návykovější gameplay. Bližší spíše gameplayi Diabla než WoWka. Toustovače holt nemaj moc tlačítek, nečekejte moc velkou komplexitu.

• Blizzard má už přesné plány s merchandisingem - romány, komiksy, oblečení, periferie...

• Ve hře budou opět hrdinové a "padouši" jako u WoW, klasický Blizzardský jednoduchý příběh.

• Hra bude i nebude casual. Bude zjednodušenější než WoW, ale casual nebude. Dost divný, vzhledem k tomu, že to má vyjít na toustovače. Detaily neznámy.

• Datadisky samozřejmostí. Budou ale menší a frekventovanější. Taková větší DLC.

• Fixované lore, nečekejte opravdu hodně dynamický svět.

• Náhodně generovaný obsah se dá předpokládat. Blizzard chce aby hra si hráče udržela dlouho a levně, takže to je pochopitelné. S random generatorem mají z Diabla dost zkušeností. Je to poměrně levné řešení, které mají hráči rádi. Není tu co řešit.

• Aukce jako z Diabla - tedy s možností obchodovat za reálné peníze. Diablo tento systém oťuká a podle úspěchu se uvidí. Je dost možné, že bude mít model jako GW - jednorázová koupě, poplatky žádné, ale aukce jako v D3.Těžko říci zda půjde o nechvalně známý model pay2win, nebo to udělaj tak nějak akorát jako u D3.

Závěr

Tento krátký informativní článeček by měl sloužit k tomu, abyste si udělali hrubou představu o tom, co vlastně Blizzard kuchtí, protože mezi hráči je současná představa poněkud mylná.

Bylo by také nefér nezmínit Daeityho a jeho blog Digital Castration (daeity.blogspot.com) , který mi sloužil jako zdroj mnoha informací a na němž najdete plno věcí o Blizzardu a jeho hrách, které se neví a nebo Blizzard nechce, abyste věděli. Má dost důvěryhodné kontakty v Blizzardu a Blizzard ho (nejen za to) nenávidí, což jsou bonusové body. Rozhodně omrkněte. Odpovídá na dotazy s úspěšností 100%, tak se nebojte zeptat na cokoliv ohledně Blizzu.