Blizzard vs. Valve aneb all hail Gabe Newell!

Written by Over on 14 February 2012. Posted in Hry

Téma tohoto trochu kratšího článku (ok, tak ne) bude samozřejmě soudní spor Blizzardu a Valve ohledně registrace obchodní značky, akronymu "DotA".

Ve zkratce, Valve si nabralo jednoho nebo dva lidi, možná i víc, co udělali na enginu a editoru WC3ky populární modifikaci DotA-Allstars, a rozhodli se udělat po sedmi letech remake a tudíž i zaregistrovat tuto výše zmíněnou značku. K napsání tohoto díla mě donutila naprostá dezinformace, zaslepenost a fanboyovství na všemožných herních komunitách.

 Například reddit.com a jeho subforum r/gaming. Zkuste si jen trošičku pochybovat o Valve, jejich hrách nebo jejich akcích, a okamžitě budete vyšipečkováni dolů do nejnižších a nejhlubších propastí sekce komentářů. I DOUBLE DARE YOU, MOTHERFUCKER! No, víte co, radši to ani nezkoušejte, jinak dostanete takovou mínusovou karmu, že by vás nepustili ani na r/spacedicks. Odkaz schválně nepřipínám, vstup na vlastní nebezpečí.

Ano, až tak fanatická herní komunita i mimo reddit je. Např. moje "oblíbená" herní česká stránka zing.cz (oblíbená, tedy pokud mám náhlý nerealistický záchvat víry a naděje v lidstvo a jeho inteligenci a potřebuji se ho rychle zbavit) se toho tématu samozřejmě s chutí chytla - ostatně jako všeho, co napíšou na jejich oblíbených "copy -> google translator -> insert na zing.cz" zdrojích. V komentářích pod článkem zabývajícím se tímto tématem se dá nalézt pár hustých špeků. Každej druhej je tu evidentně vyštudovaný právník a dlouholetý fanda Doty. Dejme si příklad.

"Vytvořený mód majetkem Blizzardu? Kdyby to měli Blizzard v podmínkách, tak ok, ale jinak mód není "DLC", které pro moji hru napíší jiní a já si s tím můžu dělat, co chci. Proč by měla být značka veřejně přístupná - práva by měl mít IceFrog s týmem , kteří se však přidali k Valve. Editor v podmínkách taky nepřisuzoval vytvořené dílo Blizzardu => Autorské právo těch modderů."

Oh, my sweet summer child. COKOLIV, vytvořené na enginu nebo editoru společnosti Blizzard, sakumprásk od názvu po textury, mu patří. A ano, je to i v podmínkách. Citace z jejich oznámení o opozici, které tuto skutečnost nevyvratitelně potvrzuje:


Je jedno, jestli se vám to, Valve-milujícím fanatikům líbí nebo ne - ale je to tak. A IceFrog (který mimochodem"pouze" shromáždil nejlepší modifikace WC3ky vytvořené Guinsooem a Eulem spojil do jedné a balancoval - opravdový tvůrce tedy není, další mínus pro Valve) musel tuto EULu přijmout a souhlasit s ní. A proto Valve nemá právo tuto značku vlastnit. Zda je to správně nebo ne, to je materiál na jiný článek - ale je to fakt a nic s tím nenaděláte. Ať už budou obě komunity trucovat jak chtěj.

Další oblíbený argument je to, že Blizzard má smůlu, protože si značku registrovali pozdě a nepochopili její potenciál. Jé, kdyby to tak fungovalo, že kdo dřív příjde ten dřív bere, tak to tady ani dost dobře nefunguje, rozumbradové. Nejen, že ta druhá část je blbost - Blizzard turnaje v první Dotě sponzoroval a podporoval, dokonce i ta první část není o moc lepší. Blizzard si totiž značku "DotA" ani zaregistrovat nechce a nechtěl  (zda bude chtít, těžko říct, ale pochybuji). Jak se dá přečíst v jejich oznámení o opozici, snahou Blizzardu je ponechat značku "DotA" ve stavu v jakém je teď - ve stavu veřejné, zadarmo použitelné domény. To by znamenalo, že by ji mohlo používat jak Valve, tak Blizzard, koneckonců klidně i vy, kdybyste chtěli a váš produkt byl pro tuto doménu eligibilní. Blizzard jde do soudního sporu proto, že si chce Valve 7 let starou veřejnou značku přivlastnit pro sebe.

Zajímavostí je třeba to, že vývojáři původní Doty v Riot games (League of Legends) Blizzardu všechna práva pro vlastnictví značek DotA, Dota, Defense of the Ancients a DOTA přiznávají.  Ne, že by je Blizzard vlastnil - ale Pendragon a Guinsoo (což je ten opravdový duchovní otec Doty), bývalí "spolupracovníci" IceFroga, jsou na straně Blizzu.

Nechci, aby tento článek vyzněl tak, že jsem Blizzard fanboi - jejich marketingové a obchodní oddělení je banda zmrdů a jejich hamižnost nezná hranic. DotA2 je skvělá hra a ve svém žánru rozhodně nejlepší. Ale neustálé opěvování Valve, Gabeho Newella a všeobecná blbost napříč všemi herními komunitami mi opravdu leze krkem.

Takže vzkaz všem Valvenatikům - nefňukejte, přemýšlejte, zjišťujte a přestaňte stříkat nad vším, co tlouštík Gabe vypustí z úst nebo napíše o vaší kočce. Valve je sobecké a jde mu o prachy, ostatně jako všem. Nedělejte si iluze, get real, wake up, have a nice day. Ať je Gabe s vámi!