Nejlepší balistická ochrana? Case Fractal Design!

Written by prosek on 14 July 2012. Posted in Off-topic

Jan "DD" Stach prý bude testovat bočnice od počítačových skříní jako balistické vesty. Prý mají v redakci několik pistolí. Věřím tomu. Spousta lidí má dnes doma nějakou tu krochnu. Ale spousta lidí má dnes doma i auto, aniž by vůbec tušili, co se vlastně děje pod kapotou. Fraktálové vzali dvanáctku brokovnici  a jali se oprýskávat lak na bočnici u svých výrobků. Prý jejich bočnice jsou jako fakt hustý, hodně šots a žádný průstřel. Teda až na jeden malinkatej, ale po deseti nábojích.
Samozřejmě, trochu přeháním, vo tom žádná, že Fractal Design dělá luxusně vymakané skříně z kvalitních matrošů. Oni moc dobře vědí, že poslat tam pumelici z jiného shoty náboje, tak ta bočnice má rovnou díru na 230-ku větrák.

Ale napadlo mne trochu zpopularizovat brokovou střelbu mezi herní kryptokomunitou. Vono totiž ráže brokových nábojů, to je hotová věda. Zjednoduším to - například ráže 12x70 - číslo 70 je délka nábojové komory, neboli délka otevřeného vystřeleného náboje. Číslo 12 je už větší vořech. Je to historický způsob, který populárně řečeno vypočítává "ráži" brokovnic podle počtu broků odlitých z anglické libry olova (necelých 500 gramů), který "projde hlavní". Blbost, co? Řekněmež to jinak. Brokové náboje s číslem 12 mají brokovou náplň o hmotnosti dejme tomu mezi 25 až 60 gramy. Pro názornost - kulka z náboje do Kalacha v ráži 7,62x39 váží cca 9 gramů. Kulka do Kalacha 74 v ruské ráži 5,45x39 asi 4 gramy. Samozřejmě, můžete namítnout, že kulové náboje do Kalachů mají účelově vyvážené jádro kulky, která je navíc opatřena pláštěm, ale ta váha, ta dopadová energie, to nevokecáte.

Do brokovnice v ráži 12 tak můžete narvat mnoho broků o malém průměru (cca100-130 kusů o velmi malém průměru) nebo také ve stejné váze několi fakt krutě velkých "koulí". A to nemluvím o použitém typu zahrdlení hlavně brokovnice. Co to znamená? Ráže 12 může být použita proti malé zvěři, proti velké zvěři, nebo proti velké zlé zvěři - člověku. Ale vždy podle lovené zvěře a "zvěře" se používá různý počet broků v náboji. Platí pravidlo - když to rychle lítá a je to malé, potřebuješ mračno malých broků. Když je to velké a pomalé, potřebuješ málo velkých, ale výkonných broků. Hráči BF3 nebo MW2-3 by mohli vyprávět story o overpowered brokovnicích USAS nebo Striker, že?

Když se podíváte na tohle video, zkuste spočítat počet oprýskaných teček na bočnicích, kde koment uvádí ONE SHOT. Je jich hodně, co? Dokážete si představit, co by s tou bočnicí udělalo třeba 12 broků o průměru 8 mm? To je v podstatě kapacita jednoho průměrného (civilní zkrácené 10-kusové verze) zásobníku pistole ráže 9 mm. Takto velké broky mají tak trochu jiný efekt při dopadu na cíl, nemyslíte? Nechci tady zacházet do podrobnosti terminální balistiky brokových či kulových nábojů, ale věřte mi, použít na bočnici počítačové skříně Fractal jinou brokovou munici (buck shot), tak je ta bočnice na cimprcampr. A to nemám na mysli tzv. slug. V tom videu zřejmě stříleli tzv. birdshot brokovými náboji. A jak známo, krocani nebo bažanti nemají plechové peří.

Na závěr můžu DýDýmu vzkázat - pistole s nábojem 9 mm udělá s JAKOUKOLI case bočnicí velmi krátký proces - ONE SHOT, ONE HOLE mate! A klidně si může dát těch bočnic za sebou několik. Ale až DD udělá penetrační test s pistolkama,  tak si možná střihnu test s madafaka éto ÁKá.  Vyřazených písidel mám hafo.

Tohle je vykuchaný brokový náboj proti hodně zlým lidem - ve srovnání s pistolovou klasikou 9x19 - slavná "devítka" nebo "9 milimetrů důraznejch argumentů".

zdroj: Forum-Můj Glock