Koho budeme efpéeskovat příště?

Written by prosek on 17 July 2012. Posted in Off-topic

Kam se budou ubírat dnešní FPS pecky? Budeme ještě někdy střílet? A kde, kdy a koho? To nikdo netuší. Sice několik zajímavých článků již bylo odpublikováno, ale bohužel, doba je zlá, minulost v podstatě tématicky vytěžená do dna, a budoucnost? Ta nějak nefrčí. No kdo by taky chtěl zkoušet svůj fluffy bunny styl z CoD4 na třicetitunovém kráčejícím armory hrochovi? Já teda ne.

No ale o čem teda budou příští střílečky? Ne všichni chtějí Minecraft. Ne všichni hráči jsou láskomylní stavěči měst nebo milovníci emzáckých válek. Dříve to bylo jednoduché - dělali jsme sekanou z emzáků, to bylo fér a bylo to tolerováno. Dnes děláme sekanou z realisticky zenžínovaných postav, lidských postav. Létají z nich krvavé cáry, stříká krev a padají údy. A to není v souladu s vládními doktrínami lásky, míru a přátelství. A témata jsou navíc vyčerpaná. Druhá světová - vytěženo. Studená válka - hotovo. Teroristi - taky žádná sláva. Doposud herní studia stavěla na minulosti, či na hlavních protagonistech studené války - USA a Sovětském svazu, sem tam šmrnclými Severní Koreou. Ale co dál? USA jsou teď s Rusama samé ťuťuňuňu, bo Rusové se zmátořili a dělají tytyty a mají hustý love. Čína je chráněná jak šumavští tetřevi, protože jak známo, americká ekonomika se nachází v ćínských trezorech. Usáma už je odškrtnutý. A přestože se to na zemském glóbu vaří jak cédéčko v mikrovlnce, média se moc neodvazují a vlády drží basu, aby náhodou někomu například nedošla trpělivost a nezavřel nám ropokohouty nebo nechtěl vyplatit státní dluhopisy. Minulost je pasé, opakovačky nebo muškety nikoho neberou, hráči chtějí držet butony ve full auto a kromě Crysis zatím nic sci-fi fandy neohromilo. Zatímco fanoušci Modern Warfare stále šňupou stejnou příběhovou lajnu, Battlefield je v koncích a pomalu začíná kopírovat MW styl. Tak komu příště budou hráči nakopávat zadky?

No asi nikomu. Máme multikulti toleranci, TAm posíláme jídlo a doktory, zpátky vozíme novou krev, potřebujeme ropu, zemní plyn...a půjčky. Přemnožení Pákistánci a Indové drží prsty na nuke tlačítkách. Btw. víte, že hlavní město Pákistánu má asi 18 milionů obyvatel? Víte, že v Indii je běžné, že v kuchyni řve hlady 10 dětí, zatímco na to netečně oknem z ulice koukají krávy? Příští světový konflikt bude zajímavý - USA spolu s Ruskem proti miliardám hlavových krků, na kterých bude viset po jednom kalachovi. Evropa bude jako obvykle strachy podělaná a bude čekat, kdo ji z toho vytáhne, zatímco ji zevnitř budou plundrovat vousáči s palicema zamotanýma do ručníků, zatímco si nad tím budou mnout ruce čínští investoři.

V hlavním městě Norska je téměř třetina populace muslimského původu. Holandsko je dnes asi tak ze 60-ti procent islam full. Frantíci už si to také vyzkoušeli, nyní neví co dál. Dochází suroviny, fosilní paliva, voda a žřádlo, zatímco mimo Evropu neprodukují občané rozvojových zemí nic jiného, než děti.  To všechno je jeden megakolosální sud s prachem. Ale udělat o tom FPS hru? Ani nááááhodou! Vzpomeňte si na kontroverzní scénu na letišti v MW2! Rusové vřískali jak protržení. Zkustě nějakou střílečku šoupnout do Afriky. Budou řvát Číňani, v OSN z toho budou srát maggi v kostkách a Somálci zase šlohnou nějakou loď, zatímco na to bude dohlížet po zuby vyzbrojená letadlová loď a deset torpédoborců. Nebo taková občanská válka v Evropě, a nejenom v Řecku. Ne ne, to neprojde. Je to proti politice dnešních mírotvůrců v kravatách, které jakou loutky vodí několik málo finančních skupin. Autoritářský režim se může objevit stejně tak v Americe, jako v Evropě, nebo dokonce v Česku. Politici nemají ochotu (povolení) nic měnit, a jejich loutkovodiči nebudou chtít přijít o majetek a vliv. To vzrůšo, v roli příslušníka speciální jednotky XY pomáháte v Praze povstalcům proti zlovůli Lidové Městské polimilice a odrážíte nálety letadel CASA předělaných na bombardéry. Všude na vás číhají nástrahy - díry v silnicích, jednosměrky, modré parkovací zóny a všudypřítomné kamerové systémy měřící rychlost. Do toho se pletou vrahouni ze soukromých bezpečnostních služeb, a jako třešinka na dortu 700 tisíc státních zaměstanců, kterým politici vydali dobře utajené zásoby ze skladů původních Lidových milicí. Tak tohle story bych odhadl tak na 35 hodin hrací doby v módu absolutní noob.

Osobně si dovedu představit i další výživná  FPS témata, kde bychom se mohli po kolena brodit ve vystřílených nábojnicích všech představitelných ráží:
- Somálsko, a nejen to - obecně Afrika a její noví investoři, to je ráj pro nové, neokoukané příběhy
- Pákistán, Indii a Indonésii - jaderné zbraně, přelidněné státy, nedostatek pitné vody a jídla, hodně vyšponované nervy
- Hormuzský průliv a státy kolem Perského zálivu - ropa, ropa, ropa...a záporák Ahmadíneřád, co zdražil kuřata, aby měl na nuke bombu
- Evropa - průsery s imigranty, ekonomikou, ojrem a nespokojenými občany - něco na způsob Pražského jara, jenže tentokrát tanky přijedou z Bruselu (viz. výše)
- Izrael a jeho mírumilovní sousedé - hmmmm tak to by bylo hustýýý!

Ale můj tip je Čína - Evropa již rezignovala na uchování a rozvíjení svojí civilizace. Nyní sedí se založenýma rukama a čeká na popravu. To by bylo téma za všechny prachy. Jenže, to by nám kucí šikmovoký asi vypnuli internet, takže by nám zbyl ke hraní jenom singl.

FPS bychom mohli tématicky vyvíjet snad věčně. Vždy se najde destinace, kde to jenom hučí a čeká na startovací jiskru, která odpálí krutokonflikt, který už nepůjde řešit u jednacích stolů. Ale...i herní vývojáři musí poslouchat, jinak jim ONI zatnou tipec, a my si zajezdíme maximálně v ohraném tanku po Karkandu.

Share