Gripe-... totiž, stíhače tanků

Written by prosek on 03 August 2012. Posted in Off-topic

Pokračuji v lekci pro začínající tankisty. Posedlost herních redaktorů stíháním tanků né a né skončit. Jak to má větší korbu a velkej lauf, hned je to stíhač. Ne tak docela!

Tentokrát stíhají tanky v EA, a kde jinde, než v Battlefieldu.

Na doprovodném obrázku je titulek, která hlásá spolupráci main battle tanku se stíhačem tanků. Ano, na obrázku je velký lauf a v pozadí něco v plamenech s takovou divnou krabicí na korbě. Pravděpodobně se jedná o vozidla STRYKER.

Stryker vznikl jako snaha USA reformovat svoje ozbrojené síly do podoby vysoce mobilních jednotek. Nejde jen o pohyblivost strategickou - aby ten krám unesl Hercules, ale i o velmi rychlý pohyb na bojišti. Tzv. Medium Brigades tak dostaly vysoce mobilní prostředek vybavitelný různými palebnými platformami, s prostorem pro pěchotu a a rychlostí umožňující doprovod automobilů.

Stryker je v podstatě obrněný kolový transporter (moderní název AFV - armored fighting vehicle), vybavený moderními palebnými prostředky podpory pěchoty. Není to typický stihač tanků. Tento termín skončil po druhé světové válce s příchodem bitevních vrtulníků, bitevních letadel (například A-10), ručních pěchotních "trubek" s raketou uvnitř a tzv. "rychlých verzí", což je  třeba Humvee s namontovaným s odpalovačem protitankových
raket TOW. TOW kompletek klidně namontujete i na kloubový autobus linky 177, a taky máte stíhač tanků.

Stryker na tom obrázku, ten bližší, má sice kanón, dokonce ten první, nepovedený, co měl ABRAMS, ovšem Stryker neveze zásobu podkaliberní munice. Ten gun je určen pro podporu pěchoty - ničení tzv. zodolněných cílů. Bunkříky, nepřátelské obrněné transportery, ve městech vymetá squatery s palicemi omotanými shemagy z baráků. Ten vzdálenější hořící objekt také vypadá na Stryker, ovšem ve verzi s odpalovačem protitankových raket TOW. Ovšem, aby nedošlo k mýlce, úkolem toho vozidla není honit tanky a boostovat ego a expy jeho posádky. Opět se jedná o podporu pěchoty a její ochranu před středně a těžce obrněnými vozidly.

Stíhače tanků v tom pravém slova smyslu jsou minulostí. Armády mění taktiku a složení jednotek tak, aby jednotky byly rychlé a dobře a rychle přepravitelné. Na stíhání těžkých tanků je dnes nejlepší létající strojek, nebo zase těžký tank!

Zdroj WIKIPEDIA

Share