Airsoft, softsex a ÁKá

Written by prosek on 29 September 2014. Posted in Off-topic

Kuličky frčí, je to trendy a kdo nemá doma dva kulomety na monočlánky, jako by nebyl.  V lesích se ozývá šustivé staccato šicích strojů a borci v maskáčích a nosičích balistických štítů (pro neznalé něco jako military neprůstřelné vesty) si hrajou na army.  Vtipný na těch balistických kondomech je, že si  kucí obvykle vystřelí oko nebo zub. Budiž, taky je to koníček, ale nesmí se to přehánět.  Chápu, že může být adrenalin vypnout CoD4, nasoukat se do woodlandu a dělat že commandos.  Ale vadí mi, že pak na JůTroubě slyším přednášky o pravých kvérech, které (a nyní budu korektní) uvádějí poněkud nepřesné či tendenční informace.

Náhodou se mi dostalo do pazourů Martinovo video. Martin v něm vysypal na hromadu obsah své kuličkové skříně.  Na velkou hromadu, podotýkám, impozantní hromadu. Dokonce se mu tam válela i jednorázová  (klídek, tudíž znehodnocená)  RPG 75.  S napětím jsem čekal,  kdy do obejváku vjede tank (americkej samozřejmě). Martin vyprávěl o těch plastových hračkách zajímavé věci, ovšem udělal chybu. Některé guny komentoval  z pohledu pure střelce praktika. Jako obvykle, opět došlo na lámání chleba mezi proklínaným AK a opěvovanou M-4. Vzdušní jemnostřelci mají evidentně nutkání hodnotit předměty, které neznají, v životě nedrželi v pazourech, nebo drželi, ale jen pár minut, než jim došlo těch deset vostrých v magacínu na zážitkové akci. Proč v CoD4 skilleři používají výhradně AK, a kdo hraje s M4 s červeným puntíkem, je lůzr? Podívejte se v té hře na parametry toho gunu, hlavně na damage. Ano, ono to při fire „hodně skáče“, ale prostřelí to barák! No tak dobře, jenom jednu, dvě zdi,  ale něco na tom bude! I když, kchár to tam neprošpikuje, což je teda divný, bo kcháry si v reále dává velké, zlé ÁKá ke snídani.

Takže, je čas na trochu edukace, aby v českých YT dílech nezněly unisono nesmysly a já jsem při sledování povídání o gunech nekousal vzteky do klávesnice.

AK vs M-4

M-4 je nástupce slavné Black Rifle (AR15, první verze byla označena AR10) Eugena Stonera. Tahle flinta byla zavedena v průběhu války ve Vietnamu. A hned se srala. Pak udělali kratší verzi, M-4. Ta se sere dodnes.  Kvůli průserům s M-4 dokonce museli vyrobit lepší (a dražší) náboje, tzv. EPR (Enhanced Perfomance Round). M-4 je sice výrazně lehčí než AK, je kratší než AK,  má menší zpětný ráz než AK, ale  hlavně, je to Júesej ty vole! A všichni z toho krkají slastí, jaký to má krásný RIS lištičky a kolimátorky a vůbec píčovinky, takže se s tím dá střílet i při stojce na hlavě a jednou rukou.

OK, nyní k faktům. M-4 uzamyká závěr rotačním závorníkem. Stejný to má i AK. Oba kvéry mají i stejný systém natahování závěru odběrem plynů z hlavně (plynovým kanálkem). Ale, AK má pidi kanálek, ze kterého plyny vzniklé hořením střeliviny v nábojnici pšouknout do plynového pístu, který pohání celý závěr. M-4 má ten kanál dlouhý jak tejden a plyny to perou rovnou do pouzdra závěru. Co se při delší střelbě posere rychleji? Plyny u AK odfukují po práci z plynové trubice ven, u M-4 přímo do těch hejblátek, co jsou uvnitř pouzdra závěru (upper receiver pro angličtináře). A v pouzdru závěru běhá co? Závorník, který, jak známo, u M-4 s oblibou nezamyká, protože je zasranej spalinami.  Obecně najdete zbytky spalin u všech kvérů, protože si odkrkne vystřelená nábojnice po cestě ven ze závěru.  Ale emštýra je tím vyhlášená. Všimněte si, jak ve videu Martin po „natažení závěru“ svého vibrátoru zkušeně a znalecky bouchne do takovýho bazmeku na pravé straně pouzdra závěru.  Nevím, k čemu to je u „elektriky“, ale u pravého gunu to je tyčka dorazu závěru, pro případ, že ten zadělanej závorník nedomkne náboj v komoře.  Zajisté už tušíte, že tuhle vychytávku ten hnusnej AK nemá.  Protože to nepotřebuje.  M-4 má vratnou pružinu integrovanou do pažby – že jste ještě neviděli tuhle pušku se sklopnou pažbou? Není divu.  Proto asi, aby se tahle puška v pohodě vešla do auta, tanku nebo transportéru, neuřízli pažbu, ale hlaveň.

M-4 obecně je průser

Glorifikovaný náboj 5.56x45 NATO byl totiž původně vyvinutý pro dlouhý laufy M-16, která tak byla velmi přesná a účinná. Ovšem, zkrácením hlavně u M-4  došlo k tomu, že na kulku působil tlak plynů v hlavni kratší dobu, kulka tak ztrácela rychlost a zhoršila se terminální balistika.  Stížnosti na náboj 5.56x45 NATO ve spojení s husťáckou, ale poruchovou military sériovkou M-4 pak vyvrcholily v Afghánu, kde se  v jednom střetu (vesnice Wanát nebo jak se to kurva vlastně píše) dostali američtí vojáci do konfrontace s Táliby, a jejich M-4 nevydržely  intenzivní  palbu. Tenkrát tam padlo asi 10 amerických vojáků, a prý to bylo (podle tvrzení zúčastněných) způsobeno nefunkčními, tolik opěvovanými  M-4.  Můžete si tipnout, jaký hardware, kromě přesily,  tam používali Tálibové. 

Martin ve videu nakousnul nějaký nový náboj 7 mm. Já to upřesním. Amíci už léta frfňají, že 5.56x45 NATO je na pyču. A hledají náhradu. A náhrada měla být – 6,5x38 GRENDEL (kdo hraje Crysis, asi zná) nebo 6,8x43 Remington PSC.  Takže, zase kompromis. Kdo si dá tu práci, a porovná parametry těchto nábojů a náboje 7,62x39, asi z toho bude trochu jelen. Nejdřív velká sláva, všichni musí mít 5,56 NATO, a pak studená sprcha - ten náboj je špatnej. Chceme něco většího, co dělá víc bumbum, víc bourá zdi a víc…kope.  S tou novou ráží už laborujou hodně dlouho, ale prý to nakonec odpískali. A proč asi? Prachy, stálo by to hodně prachů, protože to má povinně celý NATO, žerou to všechny lehký kulomety, a stojí a padá na tom celá logistika.  Docela prdel, co?

Zasranej recoil

Btw. proč ty kvéry vlastně kopou? Je to jednoduchý – akce a reakce.  Když kopnete nohou  dejme tomu do fotbalového míče, míč letí a s váma se nic moc neděje. Zkuste ovšem odkopnout na stejnou vzdálenost stejně velký medicimbál.  Obecně platí – čím menší ráže (díra v hlavni), tím lehčí koule a tím pádem menší zpětná reakce, protože prohnat vývrtem 4 gramy olova (M-4) není jako nacpat do laufu 8 gramů (AK-47).  Pozor, musíte započítat i požadovanou úsťovou rychlost (velká rychlost=více prachu=větší hilzna), aby mne tady někdo nejebal, že .22 je stejná dírka jako u M-4 a přitom to nekope. A to tady nehodlám popisovat ruskou odpověď na NATO shit, náboj  5,45x39, který se láduje do AK-74. A pozor, tenhle náboj ten emerickej dokonce parametrově předčil. Nemusím zde zdůrazňovat, že  recoil je u AK-74  stejně trpasličí, jako u M-4.  AK-47 kope nejen dozadu, ale i do strany (rotace závorníku). Ovšem ákáčkama střílejí i holky, tak vo co gou, Martine? Stačí shodit původní, šikmou pažbu,  nandat tam něco, co je v podélné ose zbraně, přidat lepší kompík, a hrozivý recoil je o hodně snesitelnější. Taky to chce ten kvér držet jako kvér, a né jako e-dildo z Bohemia Airsof sexshopu. Teď mě napadlo – jestli testoval Martin ty kozí rohy v oblíbené krejčovské pozici vsedě za „barikádou“ alá movie gangsta terorist, to je ruce nad hlavou a kvér vodorovně,  tak pak jo, ten recoil musel bejt příšernej. A  co by asi Martin říkal, kdyby měl možnost si picnout z pravýho Deserta v ráži .44 Rem nebo dokonce .50 AE? Desert totiž nemá dvojnožičku a držátečko pod hlavní.

Seká se AK?

Jasně, že seká. Všechno se seká, dokonce i revolver se dokáže „seknout“, tuhle jsem se seknul do prstu u ruky a dnes jsem seknul sekyru do stromu. Celý problém „sekání“ je v interakci mezi zbraní, zásobníkem a střelivem.  Slavné M-16 a M-4 měly problémy se zásobníky na více než 20 nábojů. Ano, problém zvaný pružiny.  Ovšem u velké M se sraly už nové zásobníky.  Každá pružina se dříve nebo později posere, když se o svoje magacíny nestaráte. Dokonce i u AK.  Nebo u pistole. Stačí, když do zásobníku cpete náboje jak debil.  M-4 má oproti AK jednu výhodu – hůře se do ní dostává bordel ze země.  AK má na rozdíl od M-4 poněkud primitivnější pajšl, ale stejně, jak lehce se dovnitř dostane třeba písek, tak lehce se z něj zase dá vysypat. Zkuste to u M-4…

Ákáčko v ráži 7,62x39 je použitelná útočná puška. Historie i počty vyrobených kusů jsou toho důkazem.  Najděte si data, kolik se vyrobilo pušek M-16 a kolik Kalachů. O jejích kvalitách svědčí i oblíbenost v USA, kde dokonce zbrojíři staví zcela nové, dokonalé zbraně.  Kalach je levný, funkční, a téměř nezničitelný. Za cenu jednoho náboje 5,56 si vystřelíte ráží 7,62 hned třikrát. Jasně, Chris Costa se producíruje výhradně s custom clony M-4, ovšem zkuste si najít na webu cenovky. A cenovky G-36 (Heckler und Koch) raději nehledejte, nebo vám jebne.  Ale hlavně, hodnoťte guny až poté, co z nich na střelnici vypicáte alespoň 1000 ran. No, nejdřív si udělejte zbroják, pak můžeme někdy na shooting range hodit řeč.

Vysvětlivky:

RIS  - rail interface systém.  Obecný název pro takový ty fičury na kvéru, co se na ně dají pověsit další fičury, které obvykle  dělají z původně lehké a štíhlé zbraně těžkou krávu. Amíci  (a Prosek) používají systém Picatinny rail.

M – označení všeho, co používá US armáda a není to loď nebo letadlo – Military.

AR15-nevojenské označení pušky M4. Předchůdce AR15 byla puška AR10 v ráži .308 Winchester, nebo-li 7,62x51 NATO.  Jestli něco fakt kope (ve full auto režimu), pak tenhle náboj! Ten zlý, ruský 7,62x39 je proti tomu mazlík.

5,56 x 45 – první číslo je ráže (v US palcích .223), druhé číslo délka nábojnice.  Ne vždy US označení v palcích přesně odpovídá milimetrům, často jde o obchodní odlišení nábojů stejné ráže.  Asi nejvíce známý příklad je .357 Magnum.  Ráží je to sice devítka, nebo-li .38, ale má delší nábojnici a je tudíž poněkud na steroidech, takže odlišné označení pro retail.

Závorník – takovej kus železa, co uzamkne náboj v nábojové komoře. Zamyká se proto, protože  větší nábojnice znamená větší bum, které se holt musí krotit, aby vám vystřelená nábojnice nejebla celej závěru do ksichtu.

Závěr – takovej bazmek, co běhá tam a sem, a  co uzavírá či otevírá tu díru, do který se cpou nábojnice, a tu díru, co z ní vystřelené lítaj ven. Martin tomu říká „takový to co běhá dozadu“. Vyznavači šicích strojů to znají asi jako blowback, vyznavačky jako blowjob.

Útočná puška – puška co se s ní útočí. Definic je tři prdele, ale asi nejjednoduší je ta, která hovoří o tomto druhu zbraně jako o pušce používající munici střední balistické účnnosti.  Zkrátka, jak to má dlouhou hilznu a velkou kuli, je to Puška. Když je to menší  než puškonáboj,  nebo větší než 9 mm, je to děsně útočný a má to red dot kukátko.

Desert Eagle – sekundárka vyvinutá prý pro izraelskou armádu. Traduje se, že v armádním manuálu bylo  napsáno, že je to zbraň jednotlivce určená k postřelování pěchoty do vzdálenosti  200 metrů...hmmm, ještě 100 metrů a byla to útočící rifle!  V nerez provedení velmi oblíbená v Hollywoodu.

Terminální balistika – věda zabývající se pasekou, kterou ve vašem pajšlu nadělá předávkování olovem.

M16 – útočná puška nahrazující M1 Garand (ráže 30-06 Springfield)  a M14 (ráže 7,62x51).

M4 – puška nahrazující poměrně dobře fungující M16, se kterou jste se ovšem nevešli do kuchyně. S M4 se tam vejdete, ale nesmíte tam moc střílet, protože  se vám může seknout. Ale zase na ní můžete kromě světýlek a nadometu pověsit třeba mixér.

AK-47 – Avtomat Kalašnikova, léty prověřený zlý kus železa (téměř pět kilo s plným zásobníkem), co s ním může střílet kdejakej necvičenej kolchozník nebo ručníkář. Podle Martina overkill na attack rifle, ale ruku na srdce, něco na té krochně asi bude, když se jí vyrobilo…počkat, to přesně nikdo neví, ale prý jsou to stovky milionů.

Airsoft – něco jako soft sex – akorát si nehoníte u monitoru, ale v lese…

 

Trochu detailů železa, co není soft...podotýkám, že fotky jsou autorské, což by měla být pro některé lajkery Martina Roty  jasná indicie.

{gallery}/phocagallery/puska{/gallery}