Válečné zpravodajství v akci aneb jak se recenzuje BF3 na Zingu

Written by Over on 22 June 2012. Posted in Průsery

Tak se tak jednou flákáme a surfujeme na webu, když najednou narazíme na novou recenzi nového DLC Close Quarters hry Battlefield 3 od herního webu Zing.cz. Autor recenze, "redaktor" Michal "Mendys" Maliarov se přímo rozplývá nad jednotlivými mapami, frenetickou hratelností a komentuje nové herní mody. Rozhodli jsme se jeho profil vyhledat na Battlelogu (abychom si s ním mohli zahrát), což se nám za pomoci jeho vlastních screenshotů z recenze, které měly autorův nick v dolním levém rohu, zdárně podařilo (all props to Clank). Co nás ale poněkud zarazilo, bylo to, že válečný zpravodaj "Mendys" strávil na battlefieldu pouze 55 minut a 53 sekund, tudíž jsme začali zkoumat jeho profil hlouběji.

Holá fakta - při recenzi DLC balíčku Close Quarters, publikované ve středu 20.6.2012, získal Michal "Mendys" Maliarov 937 bodů, zabil 2 nepřátele, a počet jeho smrtí se rovná číslu 13. Kdo si nedokáže představit, jak moc je 937 bodů, tak abyste měli měřítko - průměrné skore za minutu se pohybuje v rozmezí 300-500 (Mendysovo je dokonce tak nízké, že tam má nulu). Ze čtyř her, které pro recenzi DLC balíčku Close Quarters nahrál, nedokončil ani jednu a ve všech se umístil jako poslední, dole v seznamu jako leavující hráč. V recenzi zmiňuje mapu Donya Fortress, která se mu líbila nejvíce. Podle výpisu z jeho profilu na ní získal 594 bodů, zemřel šestkrát, a nezabil ani jednoho nepřítele. Na mapě Scrapmetal, kterou ve své recenzi naopak kritizuje, nezískal ani jeden bod, nezabil ani jednoho nepřítele a zemřel třikrát (co tam vlastně dělal je záhadou). Hrubým odhadem si myslím, že na této mapě strávil nicneděláním necelé dvě minuty. Mód Gun Master, který v recenzi také kritizuje, nehrál ani jednou. 

 

Pokud budeme pátrat hlouběji do minulosti v análech Zingu.cz, zjistíme, že ten samý Michal "Mendys" Maliarov publikoval dne 30.10.2011 recenzi na multiplayerovou část Battlefieldu 3, a podle těchto jeho screenshotů (tady a zde) lze s naprostou jistotou usoudit, že ji recenzoval na tom samém battlelogovém profilu, jako je v případě recenze DLC Close Quarters. Datování zápasů, kterými recenzoval multiplayer základní verze hry Battlefield 3, tomu odpovídá. Kdyby jednou, ale dvakrát...

Sečteno podtrženo, pro ohodnocení kvality multiplayeru jedné z nejvýznamnějších her roku 2011 a následně i jejího DLC mu na oboje části dohromady stačila necelá hodina herního času, použít 4 zbraně, odehrát do konce pouze pět her, vyzkoušet dohromady pět map z devíti (v případě recenze základní verze hry), zabít dohromady 11 nepřátel (a zemřít čtyřicet osmkrát), ve vozidlech dohromady strávit 5,2 minuty a dosáhnout hodnosti číslo 1.

Ano, pro recenzi základní verze hry mohl použít své dojmy z open bety hry, která proběhla měsíc před vydáním, nicméně pro DLC Close Quarters již nemohl a vzhledem k tomu, že před sedmi měsíci hrál jediné zápasy, které dohrál až do jejich konce, vážně bychom se divili, kdyby hraním DLC Close Quarters strávil více jak 10 minut času. Co se ale musí uznat je jeho schopnost vařit z vody - z těch cca deseti minut dokázal stvořit "recenzi" o asi 1100 slovech.

Docela ironické je to, že nedávno šéfredaktor herního pořadu Indian, který je se Zingem úzce svázán, kritizoval jiné redakce za to, že nedohrávají hry do konce nebo je nehrají pořádně. Kdo první křičí...

Na závěr vám položíme otázky, které se přímo nabízí - je podle vás normální recenzovat takto hry (join, screenshot, leave)? Dá se tohle označit jako legitimní novinářská práce? Je po dvou takovýchto recenzích Michal "Mendys" Maliarov vůbec důvěrohodný "redaktor"? Je vůbec Zing jako takový důvěryhodný po všech těch eskapádách a selháních? Co na to Jan Tleskač?!?