Lajky našich otců

Written by prosek on 05 January 2014. Posted in Průsery

Víte, říká se o mě, že jsem nácek, xenofog a obecně nesnášenlivý asociál. Tak to není pravda. Jsem sametově plyšový nesnášenlivý asociál, navíc vybavený sadou nepříjemných achievementů a sloní pamětí na mňamkové detaily z diskuzních komentů a různých knih (nejenom účetních). Jo a mám pár vostrejch gunů.

A jak jsem tuhle smolil RE pro Matta, vzpomněl jsem si na jeho Patta. Jak říkají šachisti „pat mat!“, já říkám „byngo, pyčo!“. Pamatujeme si ještě na kauzu kopírování artiklů od GAMES.cz? Fajne kudrnáč z Ostravy, známý pod battlenickem FlyGunCZ, lecplejerská hvězdička a kolaborant RE-playe, tehdy podcenil merchandising svého novučkého webu. Pouze trička na obsah nestačila, takže dodal vatu odjinud. Je to fajn-fajn-fajn-je to fajn-faj-no-výýý.

Od nás dostal přátelský warning, smečka i psovod z toho měli prču, došlo i na frekventovanou hlášku favoritů „vůbec tomu nerozumíte“. OK, říkám si, asi jo, možná jsem fakt úplnej kokot, třeba má ten klučina kudrnatá pravdu a já melu sračky. Rozhodl jsem se tedy držet svého řemesla a hrabat rypákem pouze ve věcech, ve kterých mám slušnou prostorovou orientaci. Klávesové zkratce Ctrl+C, Ctrl+V nerozumím, takže jdu na ostravském webíku omrknout ouřadní záležitosti.

No, a kdyby mě nic nezarazilo, dneska bychom se tu nesešli.

Naivně jsme si mysleli, že jsme už FlyGuna s nelegálníma praktikama sestřelili a nadále už nikoho překvapovat nebude. Jó, na našem odhadu v oblasti lecplejingu budem muset ještě drobet zapracovat. PRŮSER ALERT!!! WHÍÍÍ ÚÚ, WHÍÍÍ ÚÚ, WHÍÍÍ ÚÚ!!! (né WiiU, vole!)

Jenom krátkej sumář z minule (to jak FG házel do rubrik cizí obsah) – Melichar na našem fukbuku jakoukoliv závadnost popřel a „svoje“ recky tam ponechal. Pak dostal na twitteru echo od Petra Poláčka, CEO GAMES.cz, ať stáhne vocas a pěkně nás poslouchá. No, najednou simsalabim, abrakadabra, bumpifpafheadkahajzle, recenze jsou fuč. Sice mu furt slidery lákaj na převzatej obsah a úvodníky tam z nějakýho důvodu ponechal (asi se nemohl vynadívat na komenty vychvalující jeho literární umění), ale jinak fuč. Tleskáme, kámo, dobrá práce. Ale teď si opraš kalhoty a připrav se na další rundu, protože my ještě neskončili.

Frikulín má web, má tam e-shop a tam prodává trička. Trička = produkt. No a už na tomhle základě potřebuje Obchodní podmínky. Ty tam Melichar neopomenul a některý konkrétní podmínečky jsou fakt mňamka…

ALE!

Něco tam chybí a zároveň přebývá. Seriózně se tvářící poučení pro tričkachtivé subíky nepostrádá hromadu právních klišé a odkazů na nějaké zákony. Zákazníku, pozor, když v objednávce vyplníš adresu a potvrdíš v kasičce objednávečku, přijímáš Obchodní podmínky sakum prdum. Oukchéj, jsem herní nula a zamindrákovanej geront, budiž. Standardnímu odběratelovi je to všechno pochopitelně u řitě, on chce prostě kůl vohoz s FGčkem v hexagonu a křidýlkama, tak ok, akceptuju a naval. Vnímali jste ale v úvodu, když jsem se rozhodl držet řemesla svého? Jó, tohle je přesně můj rajón! Takže nyní zahodíme brokárny a empésedmičky a vybereme si moje overskill kombo. Říkám tomu fantozzi rush kung-fu.

Co že teda je na létajících Obchodních podmínkách špatného?

Flygun tam zapomněl uvést identifikační údaje předepisované  zákonem o živnostenském podnikání. Jelikož Flygun v obchodních podmínkách rád mává zákony, tak mu je zde budeme také připomínat, častěji rovnou házet do xichtu.

Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání

Mimo jiné se zde může leader českých YT hvězdiček dočíst něco o 18 letech věku, teda kromě haldy dalších srandiček. Dejme tomu, že má odpovědného zástupce podle § 11. Pak by ale tu informaci měl briskně na web doplnit! No, a jelikož 13.12. dosáhl věku umožňujícího podnikat vlastním jménem... tak šup šup (nebo chop chop?)!

V registru živnostenského podnikání zatím létající jméno nenajdete. Ze Zbyslavic je tam pouze Jan Oravec, což je podle data narození možný adept na otce, ovšem ten má živnost pozastavenou, a pak jeden 30-letý Jan. Dejme tomu, že Oravcové to mají v oblasti existence nějakého živnostenského papíru pokryté… pokud nějaký podnikatel, co prodává létajícímu krejčímu trička, vůbec existuje.

Ale popojedem. Létající Obchodní podmínky jsou smrtonosným koktejlem amatérských blábolů.

Výsměch.

Podle kontextu se naskytá otázka – to snad létající podnikatel nejprve přijímá platbu a pak případně objednává výrobu? Kolik těch triček má vůbec reálně skladem? A ví vůbec, co je to sklad? Doufám, že těch 7 dní není myšleno jako příchod zboží z UK… a vůbec, kdo mu sakra dělá účetnictví? Asi Šmejd (to je originální battlenick pro bráchu-dítě).

Tak tohle je celé špatně. Pokud jste zákazníky létajího marketu, v případě reklamace máte smolíka, protože "odstavec 6 Novely" neexistuje.

Docela prdel, že jo?

Hele, tohle je zlatej hřeb programu. Označení zákona sedí, a o to je to horší. Pakliže kolektujete osobní data tohoto typu, musíte se registrovat na Úřadu na ochranu osobních údaju a teprve tam dostanete bumážku. Létající šedý podnikatel tam registrován (zatím) není. Slevové karty? Klubové karty? Registrace do zákaznických systémů (typicky e-shop)? Pakliže vás kdekoliv nutí uvádět pravá jména plus adresy a nemají registrační záznam v databázi tzv. správců na ÚOOÚ, koledují si o hustej flastr. Máte nějakou věrnostní kartu, třeba do herničky? Uváděli jste pravé identifikátory v dotazníku? Pak by mohlo býti fanjne veselo.

{youtube}8CCREO0y1fw{/youtube}

A nyní resumé možných penalty (jakože pokut, né trestný střílení):

  • podnikání bez živnostenského oprávnění  do 500.000 CZK
    • ale je možné, je Jan Oravec s ročníkem narození 1983 je ten starší brácha
  • neustanovení odpovědného zástupce → do 10.000 CZK
    • ale viz výše
  • nesplnění oznamovací povinnosti podle zákona 101/2000  do 1.000.000 CZK
  • pár dalších výživných zákonů
    • ale nebudu absolutní svině a vypisovat další numera, bo by pak v Ostravě moc fajne nebylo

Budiž, MOŽNÁ podniká starší brácha (ale na to bych ani big blind necallnul). I tak jsou Obchodní podmínky slátaninou. Létající cirkusák v jednom leču plácal cosi o tom, že nenechá trička dělat u těch gametričkoidních výrobců, protože by jim nechal líznout ziskové smetany. Otevřeně přiznává podnikání. Ts, ts, ts… nic o tom neví a bublá z mrákot.

A ještě copyrightová třešinka na konec. Ten web fakčí na šabloně pro Word Perfect. Nic neobvyklého. Až na nenápadnou větičku na konci šablony.

Dovolím se domnívat, že copyright vlastní a všechna práva hradí (nebo hraZdí?) výrobce templatu, Skywarrior Themes, nebo snad ne? Víš, hochu, jakej původní text tam byl, když jsi ten template kupoval? Ale tohle je v porovnání s obsahem Obchodních podmínkek vysoce margiální

Vůbec tomu nerozumíme. Ale jsme hotoví, well done, teď už můžeme být "tichucko".

We are watching YOU!
Tvá milující AMAHARA.cz