Mass Effect, nejuctívanější vykrádačka současnosti

Written by Over on 05 March 2012. Posted in Hry

Na tom, že Mass Effect je průlomová hra, se shodne většina obyvatel mainstreamových circlejerkových herních portálů. Kdo nehrál Mass Effect, jako by nežil, a kdo ho neuctívá a v době, kdy vychází ME3, se mu nad ním nescházely sliny, je podle všeobecného mínění většinových hráčů buď člověk bez vkusu nebo alespoň bez připojení k internetu. Jenže co je na ME vlastně tak skvělého? "ORIGINÁLNÍ PŘÍBĚH!", zařvala by na odpověď takové neslýchané rouhačské otázce fora oněch webů. Ano, příběh je fakt docela dobrej, o tom žádná - minimálně v jedničce. Ale to první slovo - originální... je to vlastně pravda? (Asi bych se na to neptal, kdyby tu nebyl háček, že?)

Krátká odpověď - ne.

Dlouhá odpověď - čtěte dál.

 


V roce 2001 vydalo takové nenápadné herní studio Ion Storm takové dílko se jménem Anachronox. Jednalo se o sci-fi tahové RPGčko.

"MASS EFFECT NENÍ TAHOVÝ, IDIOTE!"

No to není, ale sklapni a dávej pozor, protože tohle bude ještě zajímavé.

Především příběh. V Anachronoxu hrajete za takové vesmírné očko, které vyšetřuje mimo jiné (je tam plno dalších zápletek) napadení lidských kolonií.

"SHEPARD NENÍ ŽÁDNEJ DETEKTIV! JE TO KOMENDR ŠEPRD!"

Sklapni a čti!

Skládáte si tým (naráz max. tři lidi, jako v ME), tůníte posádku vašeho plavidla a řešíte různé případy napříč planetami galaxie. Jako výchozí bod vašich operací slouží tzv. Sender Station, sídlo High Council - vlády galaxie, složené z různých druhů mimozemšťanů, které se musíte zodpovídat; a je to také hlavní obchodní a diplomatické středisko známého vesmíru. Má mnoho čtvrtí a ramen a pochází pravděpodobně od nějaké starobylé vyhynulé vesmírné civilizace, která ji obývala před opravdu hodně lety. Prostě ji našly některé rasy opuštěnou ve vesmíru, tak se na ní usadily.

Současní obyvatelé Citad...pardon, Sender Station, věří, že rasa, která ji postavila, zanechala za sebou i takzvané Spike Relays, podivné lodě, které dokáží plavidla teleportovat k jiné Spike Relay.

Ve skutečnosti jsou ale Sender Station i Spike Relays mnohem starší a byly postaveny mnohem mnohem dříve prastarou rasou The Chatagra, která tu minulou zničila. Jejich cílem je to, aby se civilizace pomocí těchto nástrojů vyvíjely, a potom je Chatagra jednoduše vyhladí a "vytěží", jestli se to tak dá o živých bytostech říci. Tento cyklus obnovení a vyhlazení civilizaci se odehrává každých několik stovek tisíc let. Vyhlazované rasy až do poslední chvíle nemají páru o co jde - ale jednou se prostě Sender Station otevře, přijdou Chatagrové a prásk, jsou mrtví. Právě pomoci Sender Station se na místo dopraví - jde totiž o speciální druh Spike Relay, která ústí za galaxií, v chaotickém vesmíru, kde Chatagrové žijí. V Mass Effectu tzv. Dark Space.

Chatagrové ale mají stále na Sender Station svoje posluhovače - v ME jsou to Keepers, v Anachronu The Dark Servants. Nic netušící obyvatelé Sender Station je neřeší, jsou to prostě divná němá stvoření a Sender Station technicky spravují, takže proč taky. Jenže když přijde čas, tyto zdánlivě neškodné bytosti zprostředkují zkázu galaxie.

Nejsou to ale jediná rasa, kterou si Chatagrové podmanili. Další jsou Agents of Chaos, roboti, kteří se trochu zvrtli a neočekávaně napadli ony lidské kolonie (smrdí to tu Gethy...).

Ale teď něco o samotných Chatagrách. Jsou to vesmírné polosyntetické poloorganické bytosti staré miliardy let, které mají svítící oči a hodně chapadýlek. Trochu jako takové létající kovové chobotnice. Jako předloha jim sloužilo takové roztomilé zvířátko, jmenovitě sépie. Sépie je anglicky Reaper Cuttlefish. Reaper...Cuttlefish. Reaper...vidíte to? Hop na google a mrkněte na to - jsou si fakt podobní.

Chatagrové jsou mnohými rasami považováni za "staré bohy". Minulá rasa ale Chatagry objevila trochu dřív než ostatní a už byla blízko jejich porážce, ale nestalo se a byla stejně vyhubena. Ne však všechny jejich budovy a artefakty, mnohé z nich se ve hře vyskytují. Stejně jako u Protheanů. Tato rasa dokonce vyvinula umělý prvek s protonovým číslem nula, tzv. Mysterium, které v podstatě dovoluje používat jakousi formu vesmírné magie. V Mass Effectu se tomuto prvku nepříjemně podobá Element Zero a pomáhá vytůnit biotické schopnosti.

A na konci se hrdina setká s Grumpem (Saren), bývalým vládním agentem, který ve skutečnosti pracuje pro Chatagry, zavede je na Sender Station a začne epický fight, který skončí ubráněním Sender Station. Grumpo mimochodem v boji změní po smrti formu a boj začne na novo - Saren udělal to samé. No ale skape tak jako tak. The end.

Anachronox 2 nikdy nevyšel, proto všechno ostatní si už BioWare domysleli sami, stejně jako většinu postav (možná právě proto je dvojka příběhově plošší a slabší - a zkustě říct že ne). Ale podobnost hlavní zápletky tu koukám nebude čistě náhodná, což?

Opět odkazuji na můj oblíbený Daeityho blog, kde na tuto souvislost letmo upozornil a já ze zajímavosti zkoumal dál. Nepřipsát mu jisté zásluhy by bylo nečestné, a to se tu nevede :)