RE-negade RE-sponse

Written by prosek on 03 November 2013. Posted in Průsery

 ♪ ♫ Tenhle příběh je pravda, ať visím, jestli vám budu lhát, já založit chtěl si hernu a každej správnej chlap tam měl hrát... ♪ ♫

Dál už zpívat nebudu. Jednak proto, že to neumim, pak, že to na internetu moc dobře nejde, ale hlavně je pokračování toho songu stejně na hovno. Nějak Vás uvést do situace by se ale šiklo, a proto nebudu jako jiní šéfredaktoři dělat v mlze rozštěpy a vytyčim pár zásadních faktů. Celkem nedávno se na socialnej sieti rozohnil pod sharem našeho klíčového artiklu velmi slušnej flame, řekl bych tak druhého stupně. Namísto hasičů se v komentech seskupila pěkná hrstka RE-daktorů, lecplej manažerů a i pár normálních žurnalistů, kteří si pod zástěrou své imidž dávali seriózně a pěkně po-hospodsky do držky. Normálně bych tam někde v bezpečné blízkosti prodával předražený hot-dogy, ale konverzace slítla pod tak nízkou úroveň, že sám nevim, v jakejch sajrajtech se její měření udává. Se svým off-topic harakiri nás však překvapil konkrétní jedinec, jehož totožnost asi není zrovna otázkou za milion dolarů... wild Vojtěch Novák has appeared! A díky jeho red herring argumentaci se nám Minxy opaluje v top žebříčku kliků a teď nastal čas si boxerský rukavice zas pro jednou oprášit.


Asi by bylo dražením klíčů na eBayi, kdybych podotknul, že s artiklem o klíčníku a šafáři v Bradavicích to nemá nic společného. No jo, tak ale o čem to ten hodný pán, co (po většinu času) hraje s námi, mluví? Dobrá, ujasníme si malé back-story. Kdysi dávno, v jednom smogem zaplaveném a seriózním pracovním přístupem opuštěném městě, zhruba tak dva, tři roky zpátky, bylo nebylo téma pro bakalářskou práci z oboru marketing. A kdo by to byl řekl, šlo o realizaci herny! Ale né jen tak ledajaké, největší a nejlepší herny v Praze! Data vypadala zajímavě, progameři nadávali na horko v Battlu (což byl tehdejší dominant v onom oboru), a tak jsem začal přidávat čísla. Výsledek byl nápad postavit něco podobného jako byl tehdejší Battle, ale mnohem lépe vybaveného - a pak to rozšířit do většího prostoru. A když přišel RE-play s nabídkou na této fantazii kooperovat (možná i s vidinou nového HQ pro natáčení), vypadalo to neprůstřelně, s webem AMAHARA.cz sloužícím jako virálka. Moje kalkulace příjmů měly ale slabý článek. Potřeboval jsem progame turnaje, jinak bych byl v mínusu. Musel jsem hledat podporu u celebrit. A profíci neváhali a vyrazili za panem Novákem s vlastním projektem. Dodnes můžu jen fabulovat, zda už to měli dávno narichtované, nebo se jim dostalo inspirace. Každopádně oni na to šli jinak a lépe, to neokecám.

Netrvalo dlouho a měl jsem pohromadě info o původu a výši kapitálu, který za touhle srandou (dnešní District) stojí. Mělo to cenu? Ne. Byla to hromada milionů, tak jsem zavelel STOP. RE-play se přestěhoval do NODE a měl problém se studiem vyřešený. Pak se do příběhu zamotal Ostrickey. Přestože se tvářil sluníčkově, rychle jsem zjistil, že bude bezpečnější vyhodit toho slizouna z friendlistu a celou myšlenku na pořádnou hernu definitivně zavrhnout. Následující události mě pak potvrdily, že jsem dobře udělal.

Již několik let mám v šuplíku pár nevyřízených věcí. Až do 24. 10. byly uloženy hluboko a nikdy neměly být použity. Teď evidentně nastal čas pár z nich vyndat a vyložit na stůl (a slovo „pár“ si zakroužkujte). Už to není problém, protože v řetězu lidí držících se vzájemně za koule, vypadl z mého hlediska důležitý faktor, který až dodnes držel za koule mě.

Takže, nahoře je citát z fňukbuku. Níže budu předkládat svoji verzi. Interpretace je už na vás.


To takhle "někdo" za mnou přišel, že chce dělat hernu. A ačkoli měl vymyšlený název, tak jsem mu nabídl název RE-LOAD s tím, že bychom mohli spolupracovat.

Jako "někdo" jsem z kdovíjakých důvodů označován já, Miloš Jiří Kopáč Kotrba von Prosek de la Svině. Autora komentu, Vojtěcha Nováka, si většina z Vás asi správně vybaví na postu šéfredaktora RE-play. A hlavně, nepřišel jsem za ním já, první kontaktní škrtnutí přišlo z druhé strany, přes emisara. Název nabídnut nebyl - ten původní pouze nezapadal do RE schématu. Pan Novák chtěl RE na začátku a požadovaný RE-START již byl obsazen, takže jsem vzal předponu a začal vymýšlet konce. Nakonec jsem dosadil to "LOAD". Druhé straně se to z několika alternativ líbilo nejvíce. Chyba byla, že jsem na to kývnul.

Spolupráce nabídnuta byla, to nepopírám, stávající studio končilo, NODE zatím nebyl a je jasné, že herna s podporou médií by měla šanci. 

No a tak ten "někdo" chtěl hernu, ale nesehnal na to dost peněz…

Řešit na netu otázku peněz je přinejmenším chůze po tenkém ledě. Kolik ta sranda měla stát ve skromných suterénních podmínkách je možno nalistovat ZDE (to je ta dříve zmiňovaná bakalářka). Stejná částka byla připravena pro případ černých čísel pro rozšíření na další počítače a prostory. V případě červených čísel jsem byl mrtvej homolka, protože jsem musel za investici ručit majetkem.

Ano, celou srandu jsem stopnul... ale ne kvůli nedostatku peněz!  Na plánovaný počáteční rozsah 40 PC stačilo. Na zatím prázdný dvorek čupr heren ovšem nastoupila těžká váha v podobě Paradoxova Districtu, které nešlo na trhu konkurovat. District frčí a mně dnes nezbývá nic jiného, než to respektovat a být rád, že jsem si včas dal jedna a jedna dohromady. Kdybych to skutečně spustil, District by mne zaslouženě převálcoval. Bez kontaktů a znalostí, které měl v talónu Paradox (a nejen on), jsem jednoduše neměl šanci a plánovanej cash-flow by šel do pekla. A já taky. Vlastně můžu Paradoxovi líbat prdel, protože mi nechtěně zachránil kůži, přestože tenkrát jsem z toho nadšením zrovna nevřískal.

…a zbyla mu zaregistrovaná doména re-load.cz.

Jo, ta zbylá zaregistrovaná doména. K milé doméně se na začátku nikdo nehlásil. O tom, že ji registruji, druhá strana věděla. A neprotestovala. Nevšiml jsem si, že by si druhá strana nárokovala u názvu domény autorství.

Pak přišel "někdo jiný" že by rád udělal hernu s barem a domluvil si s panem "někdo" spolupráci.

A nyní kauza „někdo jiný“. Myšlen je tím Jan Olšanský-Hrazdil, pro Vás možná drobet známější jako charismatický streamer-lecplejer Ostricker. Ano, také chtěl hernu. Ano, také se dostal ke spolupráci s RE-playem. Ale nic konkrétního si v podstatě nedomluvil. Ani to nešlo. Mým cílem nebyl klubík a District nabíral na otáčkách. Takže já měl radost, že druhá strana má nového investora alespoň na menší prostory (pozor, všimněte si toho slova „nového investora“), komunikace plynula… a najednou hups - kdy mi pane převedete doménu? RED ALERT! Junior tenkráte „někoho jiného“ adoroval a nutil mne, abych před vchodem odevzdal všechny kvéry. Už tenkrát jsem měl divný pocit, že na tom dokonalém bílém laku něco nesedí. Pan Jan „Ostricker“ aka „někdo jiný“ Olšanský-Hrazdil proto dostal odpověď, že doménu si ještě ponechám. Pozor, v tomto okamžiku mělo z druhé strany zaznít: „Hele, to není tvoje, koukej to navalit, protože jsi to nevymyslel a teď nám to kradeš!“.

Ale nezaznělo. Abych chránil onen slabý faktor, o kterém píši na začátku, držel jsem doménu, platil za ni roční poplatky a jako výraz dobré vůle navíc roční webhosting RE-loadu. Nikdo, opakuji, nikdo, mi tenkrát nenapsal: „Proč to platíš, ty vole, když to není tvoje, když jsi to nevymyslel?“. Nechali mne platit a mezitím „někdo jiný“ řešil, s kým a kde se scházím a kamarádím.

Bohužel „někdo jiný“ nesednul pouze mně, ale chytl se záhy i s Juniorem. A když neustále slyšíte doma hele tati, „někdo jiný“ si nepřeje, aby ses kámošil s rudochama, „někdo jiný“ by rád, abys změnil obsah svého webu, „někdo jiný“ si nemyslí, že jeho lecplejeři jsou idioti, hele a „někdo jiný“ má v zadku ještě místo, nezbude vám nic jiného, než doporučit mladýmu, aby odešel středem, než bude vážně zle. On ovšem trpěl stockholmským syndromem.

Jenže po čase si pan "někdo" uvědomil, že herna nebude žádnej super byznys a navrhnul pánovi "někdo jiný" doménu k prodeji za ubohé dvě grafické karty… pohodička… jen GTX 780ky.

Tak, a zde se to láme. S příchodem zeleného očního zákalu do RE-loadu už jsem s tím brandem nechtěl mít nic společného. Nešlo o byznys, protože za stávajících a nových podmínek a informací by do toho dával čas, svoje a cizí prachy jenom naprostej blázen. Pryč od toho - co nejdál. 

„Někdo jiný“ ovšem denně chroupal krabičku Rennie, protože četl náš web, a pak oplátkou nasazoval psí hlavu mému synovi, protože to byl snadný terč. Od doby, co přišel a pustil do RE systému svoje mergle, mydlil juniorovi schody. To bylo jasný a očividný už dávno, pouze Junior tomu nevěřil a dál chtěl být The Entuziast. Když jsem chtěl poslat Indiánům litr na Kickstarter, málem ho jeblo, že duu Novák & Hrazdil jebne a vyhodí ho. 

Takže úkol zněl jasně: zbavit se toho. A jenom absolutní ignorant by „někomu jinému“ za jeho opečovávání a nevyžádané rady dával něco zadarmo. Cena byla (mimo jiné) v čase a místě regulérní. Tečka.

No a finále.

Pána "někdo" překvapilo, že jsem z toho nebyl nadšen, neboť název jsem vymyslel a dal k dispozici já…

Ano, překvapilo mne, že z toho neskákali nadšením. Čekal jsem řev ohledně ceny. „Někdo jiný“ to akceptoval. No jo, ale pak na mě poslali emisara, který mi do palice úspěšně vymňoukal citovou díru. V tom okamžiku (ještě v průběhu komunikace s kocouřím vyslancem) jsem napsal „a dost“ a sdělil diplomatovi, že okamžitě píšu e-mail na mého registrátora s žádostí o převod na „někoho jiného“, že seru na vyrovnání a dělám re-d lajnu. V té době byl ještě syn ve vleku a „někdo jiný“ mu dával čočku – znáte slovo mobbing? Aby byl klid, vzal jsem ten průser a hodil jim to do chřtánu.

…a tak nejdříve pan "někdo" trucoval, nakonec po naléhání doménu přepsal na "někoho jiného“.

Zde je nutno si vyjasnit pojmy „trucovat“ a „naléhání“. Že jsem trucoval, si asi myslí „někdo jiný“, protože nebyl schopen se měsíc podívat na již jeho doménu. Není můj problém, že je to počítačový noob. 

A těžko mi může někdo mít za zlé, že jsem mu poté, co mi v zastoupení sdělil, že ho vydírám, nelezl do prdele a nevodil ho za ručičku.

Nikdo, opakuji, nikdo, na mne nenaléhal. Muž s bílou vlajkou mi pouze sdělil, že v týmu se všechno diskutuje (jaký tým, vždyť na mě dva roky dokonale srali), a že vůbec není problém udělat si nějakou jinou, podobnou doménu. Pozor, není to prý problém, žádný problém, žádné naléhání, suché konstatování. Vyslanec se tvářil, že ten název je pro webovou prezentaci nedůležitý. A tohle nelze definovat jako nátlak. On mi chtěl pouze sdělit, že jsem hajzl, nic víc.

A pak jen poslední věta ve smyslu „do budoucna takhle spolupráce fungovat nebude“. Tenkrát mi manželka říkala, ať to nedávám z ruky. Že mě 300 kaček ročně za parkování domény nezabije. Ne, viděl jsem pouze rudou mlhu, a přijít ten vyjednavač tenkrát osobně, dopadl by jako klasický posel špatných zpráv.

Takže, proběhlo pár krátkých odstavců konverzace s nastrčeným prostředníkem, dozvěděl jsem se, že správně jsem měl nacpat pár mega do něčeho, co by mi v případě realizace nikdy neříkalo pane, a moje úloha vlastně byla to jen financovat… a nakonec jen info o okamžitém zahájení přeregistrace a skrytý warning.

To si myslím, že je mnohem větší sviňárna, než prodávat Heartstone klíče.

Á, vida! Myslíš si špatně. A jsou to HeartHstone klíče, pane "hold". Nebo vlastně pane "někdo"?


SUMMARY

Představte si, že máte meloun, vlastní meloun. K tomu máte další dva míče od investora. Další 3 míče připravené, kdyby náhodou jako ten sukces. Tomu investorovi ručíte hlavou a majetkem, že to klapne a on dostane svoje kačky zpátky i s bonusem. A jen tak, for fun, půjdete a naperete ty miliony do projektu, na kterém vám nepatří ani ta cedule nad vchodem?

Půjdete a budete finišovat něco, co už má na trhu brutálního dominanta, který má v projektu to, co vy nemáte? S Districtem se nedalo soutěžit, nemělo to cenu, oni byli zkrátka lepší, a já nejsem magor, abych vycucal úspory a šel do předem prohraného zápasu. "Někdo jiný“ projevil zájem o „spolupráci“ - kdyby to nebylo naše, tak s námi přece nemá důvod spolupracovat a rovnou si to vezme, nebo ne?

Kombinovanou ochrannou známku „RE“ plus grafické ztvárnění „Re-tlačítko play“ vlastní FTV Prima. Když budu vařit polívku ze šutrů, můžu spekulovat o tom, že FTV Prima nemusí stávající programové schéma valit věčně. Jednou může RP pořad skončit. A pak se doména RE-LOAD.cz určitě hodí pro zachování kontinuity. No a otázka zní – jak bych v tom případě dopadl já? Bylo by to asi rychlé. „Hele, debile, doména je naše, táhni do prdele!“. Ale zřejmě by mne to nechali do té doby stále platit, aniž by se ráčili obtěžovat sdělit mi, že to RE nepatří ani panu Novákovi.

Doménu jsem nepřevedl na pana Nováka, ale na pana Hrazdila. Takže, přestože autorství si nárokuje pan Novák, doména je registrována na někoho jiného - doslova. Jak to emisar vyjednal, tak to dopadlo. Byli dopředu informováni o postupu převodu. Nicméně zde to asi moc nevadí. Ovšem třeba jednou bude. Opět.

Zahodil jsem bez boje bonitní doménu, abych udržel syna v redakci RP. Článek o kauze klíče byl první, fire off až po něm, ne naopak. Důvěra padla, protože jsem si dělal cochcárnu, a měl tu drzost chtít za doménu, která prý nebyla důležitá, peníze. V RL jsem zahučel pár kačkama, Junior přišel o práci, kterou miloval. Nicméně, now we are free, a já si místo herny pořídil další nemovitost… a zase se trochu poučil. Jen jestli už není pozdě.

P.S. A konečně si můžu beze strachu objednat tričko INDIAN.